1
TEKNOLOJI
Что такое Zoom?
Zoom – программа для организации аудио и видеоконференций. Она позволяет одновременно передавать сигнал между участниками. Одновременно могут подключаться до 100 устройств с ограничением в 40 минут для бесплатных пользователей. При подключении тарифного плана возможно одновременное подключение до 500 человек без ограничений по времени.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
’’Dijital oyunlar, çocuklara bir ödül ya da ceza olarak sunulmamalı’’ uyarısı
Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, ’’Aileler, çocuk ödev yapmadığında, yaramazlık yaptığında ya da yemek yemediğinde asla onu dijital oyunlarla korkutmamalı. Yani \'ödevini yapmazsan tablet yok’ ifadesi yanlış. Oyun, çocuğa bir ödül ya da ceza olarak sunulmamalı.’’ ifadelerini kullandı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Sertifikalı kodlama eğitimi için DogaTech çevrim içi eğitimleri başlıyor
İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji\'nden yapılan açıklamaya göre, ’’Nereden başlasam?’’ diyenler için DogaTech Kodlama eğitimi, programlama bilgisine güvenenler için ise DogaTech Riders eğitimi, İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji bilişim teknolojileri ve yazılım öğretmenleri tarafından verilecek.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Alanya’nın çöpünden 16 bin konutun elektrik enerjisi karşılanacak
Alanya Entegre Katı Atık Değerlendirme Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi’nde, hizmete alındığı 2002 Temmuz ayından bugüne kadar 81 bin 809 ton evsel katı atığın bertaraf edildiği, çöpten elektrik üretimine de başlanan tesiste yaklaşık 2 bin 894,61 MW enerji üretildiği bildirildi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Antalya’da bilişim suçlarından hapis cezasına çarptırılan 4 hükümlü yakalandı
Antalya’da, bilişim suçları nedeniyle haklarında kesinleşmiş hapis cezası bulunan 4 hükümlü yakalandı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Adana’da kocasının muhtemel saldırısından KADES ile kurtulan kadın yaşadıklarını anlattı
Adana’da, tartıştığı kocası tarafından ölümle tehdit edilen ve Kadın Destek Uygulaması (KADES) sayesinde kurtulan Raziye Y, ’’O silahla uğraşırken ben telefonumu elime alıp KADES uygulamasına girdim ve polis geldi.’’ dedi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Kadın yöneticiler ’yeni normal’i değerlendirdi
Teknoloji sektörünün yönetici kadınları, kadınlar açısından salgının tehdit ve fırsatlarını masaya yatırdı. Genel kanı; yeni normalde salgın, kadın için bir fırsata dönüşebilir.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Muriel Barbéry Institut français edebiyat salonunda!
Institut français Türkiye’nin düzenlediği Edebiyat Salonu çevrim içi etkinliğine bu ay Kirpinin Zarafeti adlı romanıyla tüm dünyada yankı uyandıran Fransız yazar Muriel Barbéry katılıyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Bitcoin ile ilk defa sponsorluk anlaşması yapıldı
ICRYPEX Kripto Para Borsası, dünyada bir ilki gerçekleştirip Bitcoin ile ödeme yaparak sponsorluk anlaşmasına imza attı. 42 adet Bitcoin (yaklaşık 1,3 milyon USD) karşılığında yapılan sponsorluk anlaşmasına göre ICRYPEX, Türkiye’nin en büyük kulüplerinden Beşiktaş JK Erkek Basketbol A Takımı’na isim ve forma göğüs sponsoru oldu.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Jeep, 80’inci yaşına özel versiyonları pazara sunacak
Jeep, Renegade, Compass, Wrangler ve Gladiator modellerinde ’’80’inci Yıl Dönümü’’ özel versiyonlarını ilkbahardan itibaren pazara sunmaya hazırlanıyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Elektrikli otobüsün ilk test sürüşü yapıldı
Antalya’da nostalji tramvay hattında hizmet vermesi planlanan elektrikli otobüsün ilk test sürüşü yapıldı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Vali Elban Sarıçam Tarım Alanlarında İncelemelerde Bulundu
Vali Süleyman Elban, Sarıçam ilçesindeki topraksız domates üretim serası, tünel seralarda çilek üretim tarlaları ile modern muz serasında incelemelerde bulunarak yapılan üretimlerle ilgili bilgiler aldı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Maserati MC20, ’’2021 Yılının En Güzel Süper Spor Otomobili’’ ödülünü aldı
Maserati’nin yeni nesil süper spor otomobili MC20, Paris’te düzenlenen Uluslararası Otomobil Festivali’nde ödüle layık görüldü.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Kahramanmaraş’ta öğrencileri için evini sınıfa çeviren öğretmen ödüllendirildi
Kahramanmaraş’ta evinin bir bölümünü sınıfa çeviren ve öğrencilerine dijital içerik sağlamak amacıyla sosyal medya üzerinden ’’Mutiş Teacher’’ isimli kanal açan İngilizce öğretmeni Muhterem Sida, ödüllendirildi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Türkiye’nin sürücüsüz otobüsü testleri başarıyla geçti
Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Türkiye’nin ilk akıllı ’’otonom otobüs’’ çalışmalarında yeni bir başarıya imza attı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
TürkTraktör yerli iş makinesi üretiminde 1 yılı geride bıraktı
TürkTraktör, paletli ekskavatör, lastikli yükleyici, kazıcı yükleyici, mini yükleyici ve mini ekskavatör gibi tüm saha çalışmalarındaki ihtiyaçlara çözüm sunan Case ve New Holland marka iş makineleri ile sektörde başarılı çalışmaları sürdürüyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Dijital dağınıklık nasıl önlenir?
Dijital dağınıklık nasıl önlenir? Günümüzün en önemli sorunlarından dijital dağınıklığı önleyecek ve günlük hayatı bir nebze de olsa kolaylaştıracak önerileri uygulayarak dijital dağınıklığın önüne geçebilirsiniz.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
WhatsApp, uygulama mağazalarında kan kaybediyor. WhatsApp’tan çifte standart uygulaması
WhatsApp’ın kullanıcılarına yönelik ’’zorunlu güncelleme’’ kararının ardından, uygulama mağazalarında alternatif mesajlaşma uygulamaları ilgi görmeye başladı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Gıdaların raf ömrünü uzatan ’’nano-kil katkılı ambalaj’’ lisanslandı
Sabancı Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi\'nde (SUNUM) geliştirilen patentli, gıdaların raf ömrünü uzatan ’’nano-kil katkılı gıda ambalaj’’ teknolojisi, TreeT BUBA Tarım ve Teknoloji şirketi tarafından lisans altına alındı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin CESUR’un 2020 Yılı değerlendirmesi ve Yeni Yıl Mesajı
İYİ Parti Isparta Milletvekili Cesur,’’Değerli Isparta’lı hemşerilerim, ülkemizin dört bir köşesinde yaşayan vatandaşlarımız; üzüntü ve sevinçleriyle bir yılı daha geride bırakıyor ve yeni bir yıla giriyoruz.’’ ifadeleri ile başladığı konuşmasının tam metni için aşağıya bakabilirsiniz.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
’’Elektrik üreten garaj’’ yurt dışından ilgi gördü
Antalya’da bir firma, geliştirdiği güneş panelleriyle elektrik üretilebilen garaj sisteminin ihracatına başladı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
18 yaşındaki genç ’’damar görüntüleme cihazı’’ tasarladı
Babası kanser tedavisi gören, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisi Elif İnce, cihazın başlangıç aşamasında olduğunu hatırlatarak projeyi geliştirmek istediklerine dikkati çekti
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Antalya Adliyesinde ’’e-Duruşma’’ yapıldı
Antalya’da, avukatların bulunduğu yerden cep telefonu, tablet ve bilgisayardan duruşmaya katılmalarını sağlayan e-Duruşma yapıldı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Oruç Reis gemisi Antalya Limanı’ndan ayrıldı
Sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’deki çalışmalarına eşlik edecek ’’Ataman’’ ve ’’Cengizhan’’ isimli gemiler de limandan hareket etti
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
’’Turizmdeki dijitalleşme’’ turist sayılarına nasıl yansır?
Türkiye’nin kültür, turizm değerlerini tek bir çatı altında sunmayı hedefleyen dijital platformunun, 2021 turizm rakamlarına olumlu yansıması bekleniyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
2020’de dijital basında en çok hangi haberler yer aldı?
21. yüzyılın dünya için en uzun ve zorlu yılı olmaya aday 2020’nin bitişine sayılı günler kaldı. Covid-19 salgını başta olmak üzere; iklim krizlerinden siyasi tartışmalara pek çok konu gündeme taşınırken, B2Press Online PR Servisi yaklaşık 49,4 milyon haberi analiz ederek, dijital basında en çok yer alan olayları ve siyasi isimleri açıkladı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Güneşten elektrik üreten şemsiyeler gelecek yaz plajlarda olacak
Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir firma tarafından yaz aylarında sahillerdeki tatilcilerin cep telefonu, tablet ve dizüstü bilgisayarlarını şarj edebilecekleri güneş panelleriyle elektrik enerjisi üreten şemsiye geliştirildi
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Basın İlan Kurumu İlan Portalı Yönetmeliği yürürlüğe girdi
Basın İlan Kurumu İlan Portalı Yönetmeliği, ilan portalı ’’ilan.gov.tr’’ internet sitesinde resmi ilanların yayınına ilişkin esasları, özel ilanların yayınına ilişkin esasları ve kullanım koşulları gibi ana başlıkları kapsıyor
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Selçuk Bayraktar: ’’Bayraktar TB2 270 bin saati geride bıraktı’’
Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar: ’’Tam 5 yıl önce... Envantere yeni giren #BayraktarTB2 görev yapmaya başlamış. Görevde ilk 1000 saati henüz tamamlamış. Şimdi 270 bin saati geride bıraktı. Semalarımızda hür ve özgür’’ dedi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Evinde kablosuz internet olanlar televizyonlarını akıllı TV yapabilecek
Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan: ’’TV+ servisimiz izleyicilere sunduğu zengin içeriği ile çok sevildi. Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen TV+ Ready cihazı ile de tüm televizyon sahiplerine akıllı TV deneyimi yaşatmak ve onların TV+ servisimizin her geçen gün genişleyen içerik yelpazesinden faydalanabilmelerini sağlamak istiyoruz’’ dedi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Hatay’da drone destekli denetimlerde kurallara uymayan sürücülere ceza uygulandı
Hatay Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince, drone destekli denetimlerde kurallara uymadıkları tespit edilen 30 sürücüye 11 bin 294 lira ceza kesildi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Trendyol tedarikçilerinden Türkiye’nin dört yanına 60 milyon ürün
Trendyol tedarikçileri, kasım ayında Türkiye’nin dört bir yanına 60 milyon ürün satışı gerçekleştirdi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Yerli ’’mobil dronesavar’’da ilk ihracat Rusya’ya
Antalya’da, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için insansız hava aracı (İHA) ve drone tehditlerine karşı ’’KALKA’’ adı verilen yerli mobil erken uyarı hava savunma sistemini üreten firma, Rusya’ya ihracata hazırlanıyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
THY, yeni hava kargo şirketi kuracak
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu, yüzde 100 THY iştiraki olan bir hava kargo şirketinin kurulmasına karar verdi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
iPhone 12 ön siparişi MediaMarkt’ta
MediaMarkt, Apple’ın son model telefonları iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu Türkiye’de ön siparişe açtı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Sabancı Holding, Teknosa’daki hissesinin yüzde 10,28’lik kısmını halka arz edecek
Sabancı Holding CFO’su ve Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Barış Oran, ’’Sabancı Holding’in halen Teknosa’da sahip olduğu yüzde 60,28 oranındaki hissenin yüzde 10,28’lik kısmı Borsa İstanbul’da halka arz edilecek ve buradan sağlanacak kaynağın tamamı Teknosa’da nakit sermaye artışında kullanılacak.’’ dedi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Yerli ve Milli teknolojilerle ilk kez yapılan Sanal Forum 17 ülkeden 27 konuşmacıyı buluşturdu
Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ve tamamen yerli ve milli teknolojiler kullanılarak 17 ülkeden 27 konuşmacıyı bir araya getiren ’’Amman Innovation in Politics Forum’’ 21 ve 22 Kasım tarihleri arasında İstanbul Fişhekhane’de bulunun XTR stüdyolarında, Ventus Creative ve Unison MICE işbirliği ile gerçekleştirildi
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çatısına güneş enerji santrali kurulacak
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çatısına yerleştirilecek güneş enerji santralleri ile kurumun elektrik ihtiyacı karşılanacak.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin yapımı devam ediyor
Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh, Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralindeki (NGS) çalışmalarla ilgili AA muhabirine açıklamada bulundu.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Huawei online mağazada ’’Muhteşem Cuma’’ kampanyaları
Huawei, online mağazasında ’’Muhteşem Cuma’’ kapsamında büyük indirim fırsatları ve kampanyalar sunuyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Koindex, Türk Lirası üzerinden doğrudan kripto para satışına başladı
Japonya merkezli global dijital varlık alım satım platformu Koindex, Türk Lirası işlemlerine sıfır işlem komisyonuyla başladığını duyurdu.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Türk Silahlı Kuvvetlerine sınırsız teknoloji desteği
Türk savunma sanayisinin zırhlı kara aracı üreticisi FNSS, güvenlik güçlerinin kullandığı araçlara sınır ötesinde ve zorlu şartlarda teknolojinin yardımıyla en kısa sürede lojistik destek sunacak.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Dijital Dönüşüm Desteği Ogesti’den
Dijital Dönüşüm Desteği Ogesti’den, Pandemi sürecinde iş yerini internete adapte etmekte zorluk yaşayan veya işini online olarak kullanmasına rağmen rekabete eşlik edemeyen firmaları Ogesti ailesi olarak destekliyoruz.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Oppo, Inno Day 2020’de 3 Konsept ürünü tanıtacak
Oppo, 17 Kasım Salı günü Geleceğe Adım Atın temasıyla Çin’de, tüm dünyanın online olarak takip edebileceği Inno Day 2020 etkinliğinde 3 yenilikçi konsept ürünün tanıtımını gerçekleştirecek.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
İşletmeler, normalleşme sürecinin 2021’in ilk çeyreğinde başlayacağını öngörüyor
Vodafone Business’ın araştırmasına göre, normalleşme sürecinin 2021’in ilk çeyreğinde başlayacağını öngören işletmelerin, salgın sürecini dijitalleşmeyle fırsata çevirmesi bekleniyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Mısırlı Gazeteciden Türkiye Açıklaması, ’’Biden Erdoğan’ı Düşürecek mi?’’
Mısırlı Gazeteciden Türkiye Açıklaması, ’’Biden Erdoğan’ı Düşürecek mi?’’ Mısırlı Gazeteci Sabır Meşhur, Biden’in zaferi sonrası nasıl bir yol izleyebileceğini yorumladı. Türkiye’nin zayıf noktalarını Kullanacak mı? Türk Medya’sının durumu ne olacak?
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Çavuşoğlu, Bosna Hersek ve Hırvatistan Dışişleri Bakanları ile görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic ve Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grliç Radman ile görüştü.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Sosyal medya platformlarına 10’ar milyon TL ceza kesildi
Sosyal medya platformlarına 10’ar milyon TL ceza kesildi İddiası. Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ceza yağdı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Oppo A73 Türkiye’de satışa sunuldu
Oppo A73 Türkiye’de satışa sunuldu. Oppo A73, 30W VOOC hızlı şarj ile 56 dakikada tam şarj olurken 10 dakikada yüzde 27, 30 dakikada ise yüzde 72 doluluk elde edilebiliyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Oppo’nun bluetooth hoparlör modeli Türkiye’de satışa çıktı
Akıllı ürünleriyle Türkiye pazarındaki konumunu güçlendiren Oppo, kablosuz kulaklık ve akıllı saat ürünlerinden sonra şimdi de kablosuz hoparlörüyle tüketicilerin karşısına çıktı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Türk Telekom’dan İzmir depremi açıklaması
Depremde hasar görmüş veya yıkık binalardaki kullanıcıların mağdur olmaması adına evde,işte internet, sabit telefon ve Tivibu abonelikleri için müşterilere; hat dondurma, fatura erteleme ve cezasız iptal seçenekleri, mobil abonelerimize GB ve dakika faydaları sunulacak.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Yerli Fintech Uzaktan Çalışmaya Nasıl Adapte Oldu?
Yerli Fintech Uzaktan Çalışmaya Nasıl Adapte Oldu? İş dünyasının daha esnek ve çalışan odaklı modellere ihtiyacı pandemi sürecinde artarken, bünyesinde Arena Bilgisayar ve Paynet Ödeme finansal teknoloji şirketlerini barındıran Arena Grup İK Direktörü Günışığı Geçgil, bu dönemde kurum ve birey arasındaki iletişimin önemini anlattı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Karabük ve İlçelerinin Çöplerinden Enerji üretilecek
Karabük ve ilçelerinin çöp sorununu kökten çözecek olan Katı Atık Bertaraf Tesisinin ihalesi yapıldı. Çöpleri enerjiye dönüştürecek projedeki hedef 2021 yılının Haziran ayında ilk elektriği üretmek.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
İş Bankası, 2’nci Tarım Girişimciliği Yarışması’nı düzenliyor
Türkiye İş Bankası, tarım alanında teknolojiye dayalı yenilikçi uygulamaların sektöre katılımını sağlamak ve bu girişimlerin ölçeklenmelerine katkı sunmak amacıyla Tarım Girişimciliği Yarışması düzenliyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
HUAWEI ve Devialet ortaklığının yeni ürünü Hi-Fi hoparlörü Huawei Sound tanıtıldı
Huawei’nin Devialet ile yaptığı iş birliği ile geliştirilen Huawei Sound kullanıcıların beğenisine sunuldu.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Haluk Tatar’ın Bu Haftaki Konuğu Taylan Yıldız Oldu
Haluk Tatar’ın Bu haftaki Youtube yayınlarına Taylan Yıldız Konuk oldu. Canlı yayında gençlerin katılımı ile gerçekleşen toplantıda, TOGG, Savunma, Gelişim konuları üzerine geçen canlı yayın devam ediyor. Katılmak için İçeirğe tıklayınız.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Kovid-19 sosyal medyanın ’’psikolojisini’’ etkiledi
Kovid-19 salgınının topluma olan psikolojik etkisi, sosyal medya paylaşımlarına yansıdı. 100 milyondan fazla sosyal medya paylaşımının analiz edildiği araştırmada, endişe ve stres içeren paylaşımların sayısında ciddi artış olduğu tespit edildi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Huawei FreeBuds Pro ve P40 serisi, ’’Good Design 2020 Ödülleri’’ne layık görüldü
Huawei, Japonya’nın kapsamlı tasarım değerlendirme ve ödül sistemi olan \"Good Design Award’dan 4 ödül aldı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
AssisTT’ten İş İmkanı, Nasıl Başvurulur?
Türk Telekom’un müşteri hizmetleri ve çağrı merkezi şirketi AssisTT, 16 farklı ilde 1.600 yeni istihdamla, yıl sonu itibarıyla toplam 5 bin kişiye yeni iş imkanı sağlamış olmayı hedefliyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Google, mırıldanarak şarkı bulma özelliğini yayınladı
Google’ın uzun süredir üstünde çalıştığı, Pixel cihazları için Google Asistan’la entegre çalışan şarkı bulma özelliğini getirdi. Bu özellikle aklınızdaki şarkıyı mırıldanarak veya ıslık çalarak bulabiliyorsunuz.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Drone ve İHA tehdidine karşı üretilen ’KALKA’, kolluk kuvvetlerinin hizmetine sunuldu
Antalya’da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için yerli drone savar üreten firma, Türk mühendislerin tasarımıyla İHA ve drone tehditlerine karşı ’KALKA’ adı verilen yerli mobil ’erken uyarı hava savunma sistemi’ geliştirdi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
HUAWEI P smart 2021, Huawei Online Mağaza’da ön satışta
HUAWEI, P smart Serisi telefonlarının son üyesi olan P smart 2021\'i Huawei Online Mağaza\'da ön satışa sundu.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Amazon’da Prime Day için geri sayım başladı
Amazon Prime üyeleri, 12 Ekim’i 13 Ekim’e bağlayan gece yarısı başlayacak ve 48 saat devam edecek Amazon Prime Day indirimleriyle binlerce üründe fırsatlar yakalayabilecek.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Casuslar endüstriyel holdinglere karşı yeni araç seti kullanıyor
Kaspersky araştırmacıları, ’gelişmiş kalıcı tehdit’ (APT) aktörleri dünyasında diplomatlara ve diğer yüksek profilli siyasi aktörlere yönelik kampanyalardan çok daha nadir olarak görülen, endüstriyel holdinglere yönelik bir dizi yüksek hedefli saldırıyı ortaya çıkardı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Üniversitelilere, Koronavirüs Tedbirli Yüz Yüze Oryantasyon
Yeni akademik yıl açılışını gerçekleştiren İstanbul Kültür Üniversitesi, bu yıl üniversiteye başlayan öğrencileri için koronavirüs tedbirleri kapsamında yüz yüze oryantasyon programı gerçekleştirdi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Online eğitim ve toplantılar yerli Vedubox ile gerçekleştirilebiliyor
Türk mühendisler tarafından geliştirilen, Almanya, İngiltere, Japonya, ABD ve Kanada başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde kullanılan Vedubox, online eğitim ve toplantının yanı sıra sanal ofis teknolojisi sunuyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Araç Pazarına Genç Girişimcilerden Girişim \"Arabamvar.com\"
Araç sahiplerinin, araç bakım ve onarım süreçlerindeki fiyatları hızla karşılaştırmalarına olanak sağlayan, kullanıcı yorumları ve değerlendirmeleriyle güvenilir, hızlı ve en uygun fiyatlı servis seçimi için aracı bir mobil uygulama olan Arabamvar.com; hizmet vermeye başladı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Yapay uydular, yeryüzünü daha “bağlantılı“ hale getiriyor
Uydu teknolojisi, insanoğluna uzayı ve yeryüzünü araştırma ve gözlem yapma olanağının yanı sıra gündelik hayatta iletişiminden küresel konumlamaya kadar çok sayıda pratik uygulamayla insanların hayatını kolaylaştırıyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
“1,5 Adana“ya ikincilik ödülü
ADANA HABERLERİ, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Elektromobil Takımı öğrencilerinin tasarladığı 1,5 Adana isimli elektrikli otomobil, TEKNOFEST 2020 kapsamında TÜBİTAK tarafından Kocaeli’de düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışması’nda ikincilik ödülü aldı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Siemens’in projesiyle öğrenciler, sanal ortamda ürün tasarlayıp üretebilecek
Siemens’in dijitalleşen dünyada nitelikli iş gücü yetiştirmeyi hedeflediği Mesleki Eğitimde Dijital Dönüşüm Projesi ile öğrenciler, sanal ortamda ürün tasarlayıp üretim yapabilecekler.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Türk Telekom’dan “hayat kurtaran“ yerli teknoloji
Türk Telekom, “hayat kurtaran“ yerli araç içi acil çağrı sistemi eCall teknolojisini Türkiye’de Honda ile hayata geçiriyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Türkiye uzayın kapısını böyle açtı
Savunma sanayisinde son dönemde önemli başarılara imza atan Türkiye, Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında elde edilen teknolojik kazanımlarla uzayın yolunu açtı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Yatırım teşvik belgelerinde rekor
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “Düzenlediğimiz 1200 teşvik belgesiyle yeni bir zirveye ulaştık.“...
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
OKÜ’nün TÜBİTAK ödüllü elektrikli aracı yeniden yapılıyor
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) öğrencilerince tasarlanan ve geçen yıl yerleşkede park halindeyken yanan TÜBİTAK ödüllü “EKARTE“ isimli araç, öğrencilerin çabasıyla yeniden yapılıyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Huawei, Okula Dönüş Kampanyası ile indirim fırsatları sunuyor
Huawei, Okula Dönüş Kampanyası kapsamında MateBook 13, MatePad Pro, FreeBuds 3 Serisi’nde ve akıllı bileklerinde indirim fırsatları sunuyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Dijital Devrimin Yeni Meyvesi Online Staj
Türkiye’de mart ayında başlayan pandemi dönemi ile işlerini dijital ortama taşıyan şirketler, staj süreçlerinde de online’a geçmeye başladı. Online Staj
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Eğitim verilen Mersinli çocuklar ilk kez drone uçurmanın heyecanını yaşıyor
SON DAKİKA Mersin’in Bozyazı ilçesinde “Haydi Çocuklar Drone Uçurmaya“ sloganıyla çocuklar drone sürme deneyimi yaşıyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Gözlem uydusu RASAT yörüngedeki 9. yılını tamamladı
SON DAKİKA TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından tasarlanan ve üretilen gözlem uydusu RASAT 9.yılını tamamladı
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Kahramanmaraşlı genç mucitler hünerlerini sergiledi
Kahramanmaraş’ta Deneyap Teknoloji Atölyesi’nde eğitim alacak öğrencilerin belirleneceği uygulama sınavına katılan genç mucitler, hünerlerini sergiliyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Türk Telekom’dan gençlere “START“programı
Türk Telekom’un Genç Yetenek Programı Türk Telekom START’ın Staj Programı online olarak başlıyor.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Türk Telekom CEO’su Önal: “MEB’in uzaktan eğitim trafiğini yönetebiliriz“
Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal, Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitim trafiğini yönetebileceklerini belirterek, “Geçtiğimiz yıl marttan itibaren uzaktan eğitimi yaşadık. Daha önceki eğitim sürecini sağlıklı şekilde yürüttük. Bu yıl aynı ölçek ve yoğunluktaki trafiği yöneteceğimizi düşünüyoruz.“ dedi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Türk Telekom ilk yarıyı rekorlarla kapattı
Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal,“Bu yılın ilk yarısında net karımız 1,6 milyar TL ile halka arzdan bu yana görülen en yüksek seviyede gerçekleşirken, yatırım harcamaları da 2020’nin ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artarak 2,1 milyar TL’ye çıktı.“ dedi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
OPPO, yeni ürünlerini eylülde Türkiye’de satışa sunacak
OPPO, yeni kulaklık modeli Enco W51 ile akıllı saati OPPO Watch’u eylülde Türkiye’de satışa sunacak. Telefon teknolojisi
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Fikir Yarışması’nda Mars’ta Yaşam Alanı Kuruldu !
İzmir Ekonomili mimarlar, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilen “Mars 2050 Yaşam Alanı Fikir Yarışması”ndan ödülle döndü. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tasarım Çalışmaları Bütünleşik Doktora Programı öğrencisi İrem Ercan ile Mimarlık yüksek lisans öğrencisi Talha Üge, profesyonel kategoride mansiyona layık görüldü.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Maserati yeni motoru ’Nettuno’ ile F1 teknolojisini yollara taşıyor
Maserati, yeni geliştirdiği motoru Nettuno ile F1 teknolojisini süper spor yol otomobillerine uyarlıyor. Performans ve tasarımı süper spor otomobillerle buluşturan Maserati, kendi bünyesinde geliştirdiği yeni motoru Nettuno’nun teknik özelliklerini tanıttı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Reklam Kurumu 6 ünlü isme ve Reklam verene Ceza Yağdırdı
Reklam Kurumu 6 ünlü isme ve reklam veren firmaya her bir ürün için 104 bin 781 lira olmak üzere toplam 733 bin 476 lira para cezası verilmesine ve söz konusu tanıtımların durdurulmasına karar verdi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Masum ve Savunmasızlar için Biyoterörizm
Türkiye’nin yeni bilim, kültür ve fikir dergisi ScienceUP Ağustos sayısıyla okurlarıyla buluştu. Derginin dördüncü sayısında koronavirüs salgını sonrası dünyada en çok konuşulan “Biyoterör” konusu uzmanların görüşleriyle her açıdan masaya yatırıldı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Milletvekili Aylin Cesur: \"Sosyal Medya Yasası Bir İntikam Yasasıdır\"
TBMM’nde dün görüşülen Sosyal Medya Yasası üzerine İYİ Parti adına bir konuşma yapan Milletvekili Dr. Aylin Cesur iktidara seslendi ve en çok gençlerin kullandığı ama artık çağdaş dünyanın iletişim yolu olan ve herkesin kullandığı sosyal medyaya yasaklar gelmesini eleştirdi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Podcast nedir? – Online iş fikirleri
Podcast nedir? Podcast yayıncılığı nasıl yapılır? Podcast’ler birkaç yıl öncesine kadar küçük bir kitleye hitap ederken günümüzde, dijital medyanın gelişimi ile birlikte oldukça popüler bir hal aldı. Yazımızda podcast yayıncılığı için hangi ekipmanlar gerekli? Podcast yayıncılığına nasıl başlanır? Ve en iyi podcast yayını yapan kişilere bakacağız.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Covid19 ile Fiziki ve Sanal Fuarlar Bir Arada
Covid-19 pandemisi döneminde, Ticaret Bakanlığı sanal heyetler ve sanal fuarları hayata geçirdi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Ticaret Bakanlığında Dijital Dönüşüm Hamlesi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlık hizmetlerinin dijital ortamda daha iyi hizmet sunmayı amaçlayan çalışmalarının ara vermeden sürdüğünü söyledi.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Tebligat İşlemleri Artık Elektronik Ortamda
Tüketici hakem heyetlerine verilen tüketici uyuşmazlıklarına hızlı, kolay ve olabilecek en az masrafla çözüm bulunması misyonunun tam anlamıyla yerine getirilmesinin sağlanması amacıyla İşlemleri Artık Elektronik Ortamda yapmaya başladı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Netflix Türkiye Kapanacak mı?
Netflix Türkiye’ye ne olacağı ile ilgili tartışmalar sürerken, ünlü isimlerden kapanma iddiaları üzerine tepki geldi. Şarkıcı Demet Akalın ve Oyuncu Beren Saat ile Kaan Yıldırım, konu ile ilgili paylaşımlarda bulundu.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
AK Parti genel başkan yardımcısı Mahir Ünal’dan “Netflix” Açıklaması
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Netflix tartışmaları ile ilgili sosyal medya hesabı twitter üzerinden açıklamada bulundu. Ünal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: sondakika haberler
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Kuantum Bilgisayar Nedir?
Kuantum bilgisayar nedir? Kuantum bilgisayarlar, kuantum fiziğinin temellerine dayanan bu sayede normal bilgisayarların ulaşamayacağı düzeyde işlem yapacak güçte olan bilgisayarlara denir.
Fatih ALTUNBAŞ
teknoloji
Türkiye’de online alışveriş yapanların oranı yüzde 37 arttı
Kovid-19 salgını sürecinde Türkiye online alışverişe ciddi bir yönelim gösterdi. E-ticaret hacmi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 48 artış göstererek 5 ayda 63,3 milyar TL’ye ulaştı.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Online güvenlik için 7 ipucu
Günlük hayatı ve iş dünyasını derinden etkileyen pandemi süreciyle birlikte internette vakit geçirme oranı hiç olmadığı kadar yükseliş gösterdi. Bu durum, özellikle kötü niyetli kişiler, oluşumlar ve hesaplara hedef olabilecek kişi sayısında da artışa neden oldu.
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Cep Telefonları Kansere Neden Oluyor mu?
Dünyadaki insanların yüzde 61’inde cep telefonu var. Peki bu telefonlar gerçekten zararsız mı? Bu kadar büyük bir ekonomik pazar varken, yapılan araştırmalar gerçekten güvenilir mi?
Ogesti SONDAKIKA
teknoloji
Akıllı Telefon Pil Ömrünü Uzatma
Akıllı telefon pil ömrünü uzatma, akıllı telefonlarımızın şarjları hepimizin hayatında büyük sorunlardan birisi olmakla beraber akıllı telefon pilimizin ömrünü nasıl uzatırız sorusu akıllara gelmekte. Bu içeriğimizde sizin için hazırladığımız bilgileri okuyarak akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatabilirsiniz.
Fatih ALTUNBAŞ
teknoloji
Bilim insanları, Parlayan bitkiler Üretmeyi Başardı
Bilim insanları, parlayan bitkiler üretmeyi başardı. Parlayan bitkiler mantar biyolüminesans sistemi ile biyolüminesans üretimini lusiferine dönüştürebiliyorlar. Rus ekibin çalışmaları sonucu elde edilen parlayan bitkiler, tüm bitkilerin kendi kendini aydınlatabilmesine imkan sağlıyor.
Fatih ALTUNBAŞ
teknoloji
Alışverişlerde kripto para dönemi
BitayPay, alışverişlerde kredi kartı ya da banka kartı kullanmaksızın dijital cüzdanlarda bulunan kripto paralarla ödeme yapma imkanı sunacak.
Fatih ALTUNBAŞ
teknoloji
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.