1
UZAY TEKNOLOJILERI
UZAY TEKNOLOJİLERİ SAYESİNDE HAYATIMIZA GİREN 8 ÜRÜN
Uzay araştırmalarının yüksek maliyetli ve en son teknoloji ürünleri kapsaması, günlük hayatımızı da şekillendirdi. Kısıtlı alana sahip uzay araçlarının içini donatan teknolojiler, direkt olarak günlük yaşamda kullanılmasa da insan hayatını etkileyen pek çok ürünün temelini oluşturuyor.
Fatih ALTUNBAŞ
uzay teknolojileri
Mars’ın 10 harikası Nedir? Mars’ın özellikleri
Mars’ın 10 harikası Nedir? Mars’ın özellikleri neler? Mars (Kızıl Gezegen) insan hayatında merakların uç noktası olan özel bir yere sahip, Kızıl gezegen kendi kendine harika dururken içerisinde barınan güzellikleri görmeden de edemeyeceğiz. Bu yazımızda Mars’ın 10 harikasına göz atıp özelliklerini inceledik.
Ogesti SONDAKIKA
uzay teknolojileri
Yapay uydular, yeryüzünü daha “bağlantılı“ hale getiriyor
Uydu teknolojisi, insanoğluna uzayı ve yeryüzünü araştırma ve gözlem yapma olanağının yanı sıra gündelik hayatta iletişiminden küresel konumlamaya kadar çok sayıda pratik uygulamayla insanların hayatını kolaylaştırıyor.
Ogesti SONDAKIKA
uzay teknolojileri
Türkiye uzayın kapısını böyle açtı
Savunma sanayisinde son dönemde önemli başarılara imza atan Türkiye, Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında elde edilen teknolojik kazanımlarla uzayın yolunu açtı.
Ogesti SONDAKIKA
uzay teknolojileri
Gözlem uydusu RASAT yörüngedeki 9. yılını tamamladı
SON DAKİKA TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından tasarlanan ve üretilen gözlem uydusu RASAT 9.yılını tamamladı
Ogesti SONDAKIKA
uzay teknolojileri
Kahramanmaraşlı genç mucitler hünerlerini sergiledi
Kahramanmaraş’ta Deneyap Teknoloji Atölyesi’nde eğitim alacak öğrencilerin belirleneceği uygulama sınavına katılan genç mucitler, hünerlerini sergiliyor.
Ogesti SONDAKIKA
uzay teknolojileri
Uzay kirliliği nedir? Uzayı Kirleten 5 Ülke – Ogesti
Uzay kirliliği nedir? Uzayı en çok kirleten ülkeler listesi. Dünya yörüngesinde “uzay çöpü” olarak nitelendirilebilecek 30 binden fazla çöp olduğu açıklandı. İlk etapta uzay kirliliği nedir? Nedenleri? Bunların cevaplarını daha sonra, bu verilere göre işte uzayı kirleten ilk 5 ülkenin sıralaması…
Fatih ALTUNBAŞ
uzay teknolojileri
Dünya TV Uydusuna Hazır Mıyız? – UHD Projesi
Dünya TV uydusu ile Dünya’nın ultra yüksek çözünürlüklü (UHD) videolarının kitlelere ulaştırılması planlanıyor. Sondakika uzay haberleri, Haberler
Ogesti SONDAKIKA
uzay teknolojileri
İnsanları Taşıyan Uzay Araçları Nelerdir? , Dragon Projesi
İnsanları taşıyan uzay araçları, Geçmişten günümüze her an popülerliğini korumuş bir konu insanoğlunun uzay meraklarından bir tanesi insanoğlunun varlığından beri sürmektedir. Bu yazımızda sizlere insanları uzaya taşıyan uzay gemilerinden bahsedeceğiz.
Fatih ALTUNBAŞ
uzay teknolojileri
Mars Gezegeni Hakkında Bilgiler
Mars Gezegeni hakkında bilgiler, Güneş sisteminin dördüncü gezegeni olan, bir zamanlar Dünya’ya benzediği tahmin edilen Mars gökyüzünde görüldüğü ilk günden beri insanoğlunun ilgisini çekiyor. Mars’ın neden bu kadar ilginç bir gezegen olduğunu mercek altına alıyoruz.
Fatih ALTUNBAŞ
uzay teknolojileri
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.