İsrail’in hava savunma sistemleri, Demir Kubbe Nasıl Çalışıyor?

İsrail’in hava savunma sistemleri, Demir Kubbe Gazze\'den gelen roketlere karşı etkili oluyordu. Ancak son günlerde artan çatışmalarda bu roketlerden bazılarının İsrail’de kayıplara yol açtığı görülüyor. Demir Kubbe nasıl çalışıyor ve ne kadar etkili?
Paylaş

İsrail'in hava savunma sistemi nasıl çalışıyor ve Gazze'den atılan roketler bu sistemi nasıl aşabiliyor?

Demir Kubbe nedir? İsrail'in Hava Savunma Sistemleri

Demir Kubbe, İsrail'in geliştirdiği ve yaklaşık 10 yıldır kullandığı hava savunma sisteminin adı.

Bu sistemi, İsrailli savunma şirketi Rafael ile İsrail devletine ait Hava ve Uzay Sanayileri kurumu tarafından ortak geliştirildi. Sistemin üretimi İsrail'in kuzeyindeki tesiste yapılıyor.

 ilk etapta tamamen ülkenin kendi kaynaklarından karşılanması planlanıyordu. Ancak seri üretime geçilmesinin ardından ABD'den alınan finansal destek karşılığında sistem bileşenlerinin yarısı ABD'de üretilmeye başlandı.

Demir Kubbe Nasıl Çalışıyor?

 ABD'nin İsrail'in füze savunma sistemleri programına yıllık 500 milyon dolar destek vermesi öngörülüyor. Bu miktarın 73 milyon dolarlık bölümü de Demir Kubbe programına ayrıldı. ABD ordusu ayrıca bu sistemi satın almak için görüşmeler de yürütüyor.

İsrail, Demir Kubbe sistemini 2011 yılında kullanmaya başladı. Bu, İsrail'in farklı menzillerdeki füze saldırılarına karşı geliştirdiği üç hava savunma sisteminden ilkini oluşturuyor.

Demir Kubbe, roket, füze ve havan toplu gibi kısa menzilli saldırılara karşı kullanılıyor.

Rafael, internet sitesinde Demir Kubbe'yi "etkinliği muharebe ortamında kanıtlanmış dünyanın tek çok amaçlı sistemi" olarak tanımlıyor.

İsrail'in diğer hava savunma sistemleri de uçak, insansız hava aracı ve uzun menzilli füzeler gibi orta ve uzun menzilli tehditlere karşı geliştirdiği Davut'un Sapanı, atmosferin en üst katmanlarına kadar ulaşan Ok 2 ve atmosfer dışına çıkabilen Ok 3 olarak sıralanıyor.

 

Sistem nasıl çalışıyor?

Demir Kubbe, hem gece hem gündüz hem de her türlü hava koşulunda çalışacak şekilde tasarlandı.

Demir Kubbe kapsamında tehdidi algılayan radar sistemi yer alıyor. Bu radarlar, gelen roketin ne ölçüde bir tehdit oluşturduğunu tespit ediyor.

Atılan roketin yerleşim yerlerine ya da önemli altyapı tesislerine yönelmesi halinde ise bunu imha etmek üzere füze gönderiliyor.

Bu füzeler, mobil üniteler ya da sabit noktalardan ateşlenebiliyor ve bunlar aracılığıyla gelen roket havada imha ediliyor.

Rafael, sistemin yüzde 90 başarı oranına sahip olduğunu söylüyor.

İsrael Hayom gazetesinde Mart sonunda yayımlanan bir makalede, Demir Kubbe'nin donanımında bugüne kadar hiçbir değişiklik yapılmadığı ancak yazılımda iyileştirmelere gidildiği belirtildi.

Demir Kubbe, İsrail için ne kadar önemli?

Demir Kubbe, İsrail'in özellikle Gazze'den Hamas ve İslami Cihad tarafından atılan roketlerin can ve mal kaybına yol açmasını engelleme çabalarında önemli rol oynuyor.

Dönem dönem çatışmaların şiddetlendiği bu bölgede, özellikle İsrail'in güneyinde normal hayatın devam etmesi ve güvenliğin sağlanmasında kritik önem taşıdığı belirtiliyor.

Bu sistemi savunanlar, Demir Kubbe sayesinde İsrail'in kendisine yönelik tehdidi azalttığını ve özellikle 2010'larda gerilimin yükseldiği dönemlerde bu sayede kara harekatına gerek kalmadığını ifade ediyor.

Ancak, İsrail'in Gazze'den gelen tehditler karşısında bu sisteme fazla güvendiği ve diğer güvenlik artırıcı önlemlere yeterince kaynak ayırmadığını düşünenler de var.

Bunların başında da roket saldırısı anlarında erken uyarı sisteminin yeterince etkin çalışmaması ve yeterli sayıda sığınak olmaması geliyor.

İsrail'in güneyindeki Aşkelon'da yaşayan Guy Mann, İsrail Ordu Radyosu'na Salı günü yaptığı değerlendirmede, "Evimiz koruma altında değil. Özellikle de yoğun roket atışlarının olduğu sırada sokağa çıkıp sığınağa gitmeye çalışmak akıl işi değil. Sadece Demir Kubbe'ye ve şansımıza güveniyoruz" dedi.

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
13/05/2021
Etiketler
israil, demirkubbe, davudunsapani, demirkubbenasilcalisiyor, hamas, filistin, israilfilistinsavasi
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
Sedat Peker Yeni Video Paylaştı
Sedat Peker’den dördüncü video: Koruma polisimi sen vermedin mi Süleyman Soylu; temiz Süleyman’ın istifa olayı var ya, bir gün önce robot hesaplardan tweetler hazırlandı!
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
’’Göç ve Uyum, Yerelde Basın Buluşmaları’’nın beşincisi gerçekleşti
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığınca düzenlenen, Ege ve Akdeniz bölgelerinde görev yapan gazetecilerin katıldığı program..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Antalya’da Ukraynalı turist denizde boğuldu
SON DAKİKA Antalya’nın Alanya ilçesinde Ukrayna uyruklu turist denizde boğuldu.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Hatay’da İdlib şehitleri için mevlit okutuldu
Suriye’nin İdlib bölgesinde 27 Şubat 2020’de hava saldırısı sonucu şehit olan 33 asker için Hatay’da mevlit okutuldu.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.