Evraksız TR Domain Dönemi Başlıyor

TR uzantılı domainlerin de, artık evraksız şekilde kaydedilebileceğini ve ilk gelen alır prensibi ile ilk kaydeden kişiye tahsis edileceğini söyleyen Atak Domain Genel Müdürü Bahaddin Yazıcı, “Evraksız dönem, domain sektöründe oldukça büyük bir hareketlilik yaratacak ve .tr uzantılı domain sayısı hızla milyonlu sayılara ulaşacak.” dedi.
Paylaş

Türkiye’deki şirketlerin “kurumsal yapıda” olduğunun bir şekilde “ispatı” diyebileceğimiz com.tr domainler; müşteri güveni, prestij, web sitesi trafiği ve e-ticaret dönüşüm oranlarında artış gibi faydalar sağlıyor. Fakat tüm bu avantajlara rağmen şu an .tr uzantılı domain sayısı 378.019. Bu rakamın diğer ülke kodlu domainlere karşı oldukça düşük olmasının sebebini evrak gerekliliğine bağlayan Atak Domain Genel Müdürü Bahaddin Yazıcı, belge sorunu çok yakında ortadan kalkıyor. Kesin tarih belli olmasa da, Ocak 2022’de cumhurbaşkanının onayı ile .tr uzantılı domainlerin hiçbir belge olmadan tahsis edilebilmesi bekleniyor.” dedi.

TR uzantılı domain’lerin de tıpkı Üst Düzey Domain’ler (.com, .org., .net, vb.) gibi herhangi bir belge sunmadan sadece müsaitlik durumuna göre ödeme yapılarak satın alınacağını vurgulayan Bahaddin Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti, “Atak Domain olarak, 50 binin üzerinde müşterimiz için 350 binden fazla alan adı kaydettik ve şu an Türkiye’nin en çok com.tr domain kaydeden firmalarından biriyiz.”dedi.

TR uzantılı domain tescilinde bir numaralı olan Atak Domain, hemen hemen tüm domain uzantıları için en iyi fiyatları sunarken ücretsiz kayıt desteği ile tüm süreçlerde kullanıcılarını yalnız bırakmıyor. Ayrıca .tr uzantılı domainler için  API desteği ve domain bayilik imkanı sağlayarak Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

Belgesiz dönemde .tr uzantılı domain atağa kalkacak

Dünya genelinde ülke uzantılı domain sayısı 148,8 milyona ulaştı.

Evrak zorunlulukları nedeniyle Türkiye’de kayıtlı com.tr uzantılı alan adı sayısı ise şu an 378.019. Ancak önümüzdeki günlerde evraksız kayıtların başlaması com.tr’yi atağa kaldıracak ve ülkemiz diğer popüler ülke uzantıları gibi hızla milyonlu sayılara ulaşacak. Şimdilik sadece .com.tr, .net.tr, .org.tr domain uzantılarını kapsayacak olan yenilik ile, 2022 yılında 1.500.000 (Bir milyon beş yüz bin) domain satışı hedefleniyor.

TR domain ihtilaf durumunda marka veya şirket sahibine iade edilebilecek

Domain tescilinde geçerli olan tek bir prensip vardır: “İlk gelen alır prensibi”. Bu prensip uyarınca, bir domain sadece ilk başvuran yani ilk tahsis ettiren kişi tarafından kullanılabiliyor. 

Evraksız/Belgesiz TR alan adı kaydı ile ilgili Bloomberg'e demeç veren Atak Domain Genel Müdürü Bahaddin Yazıcı, "Belgeli engellerden dolayı com.tr ciddi anlamda yara almış durumda. Bununla ilgili son dönemde yaklaşık 3-4 yıldır TRABİS tarafından çalışılmakta olan bir program var. Bu program neticesinde, .com.tr, net.tr ve org.tr domainler belgesiz alınabilecek." dedi.

Evraksız TR domain’e geçildiğinde, herhangi bir evrak olmadan sadece müsaitlik durumuna göre ödeme yapılarak satın alınacak .tr domainlerde, artık ilk gelen alır prensibine tabii olacak.

İhtilaf durumlarında ise, ihtilaf konusu domain adresinin; sahip olunan ya da ticarette kullanılan marka, ticaret unvanı, işletme adı ya da diğer tanıtıcı işaretlerle benzer ya da aynı olması durumunda, TRABİS tarafından oluşturulan UÇHS merkezlerine itiraz başvurusu yapılabilecek.

Eğer domain tescili yapan kişi veya şirket, domaini kötü niyetle tahsis ettirmişse veya ilgili yasal bir hakkı ya da bağlantısı olmadan alan adını kullanıyorsa, .tr uzantılı domain marka veya şirket sahibine iade edilebilecek.

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
20/12/2021
Etiketler
trdomain, trdomainnasılalinir, ogesti, haberler
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
Zoom, Türkçe dil desteğine kavuştu
Son dönemdeki güncellemeleri ile birçok yeniliği Türkiye’deki kullanıcıları ile buluşturan Zoom, tümleşik iletişim platformuna Türkçe dil desteği eklediğini duyurdu.
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Yedikuyular Kayak Merkezi’nde sıcak hava balonu uçuşu yapıldı
Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kesişim noktasında bulunan Kahramanmaraş’taki Yedikuyular Kayak Merkezi’nde sıcak hava balonu uçuşu gerçekle..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Adana’da polisten kaçmaya çalışan şüpheli damdan düşünce yakalandı
ADANA HABERLERİ, Adana’da bıçakla yaralamanın şüphelisi, polis ekiplerinden kaçtığı sırada damdan düşünce yakalandı.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Antalya’da inşaattan düşen işçi öldü
ANTALYA HABERLERİ, Antalya’nın Manavgat ilçesinde inşaat halindeki binanın 5. katından düşen işçi yaşamını yitirdi.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.