1
EKONOMI
Milletvekili Aylin CESUR, ’’Türkiye AK Parti ile İthalci ve Betoncu Ülke Oldu’’
İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Türkiye’de artan kira ve konut fiyatları, yaşam pahalılığı ve derinleşen yoksulluk hakkında TBMM Genel Kurulu’nda Meclis kürsüsünden konuştu.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Alanya’nın çöpünden 16 bin konutun elektrik enerjisi karşılanacak
Alanya Entegre Katı Atık Değerlendirme Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi’nde, hizmete alındığı 2002 Temmuz ayından bugüne kadar 81 bin 809 ton evsel katı atığın bertaraf edildiği, çöpten elektrik üretimine de başlanan tesiste yaklaşık 2 bin 894,61 MW enerji üretildiği bildirildi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Milletvekili Dr. Aylin Cesur,’’Engellisine, Otistik, Down Sendromlu Evladına Sahip Çıkmayan Sosyal Devlet Olmaz’’
İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Türkiye’de otizmli, down sendromlu ve diğer engelli vatandaşların yaşadığı sorunlar hakkında TBMM Genel Kurulu’nda Meclis kürsüsünden konuştu.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Kadın yöneticiler ’yeni normal’i değerlendirdi
Teknoloji sektörünün yönetici kadınları, kadınlar açısından salgının tehdit ve fırsatlarını masaya yatırdı. Genel kanı; yeni normalde salgın, kadın için bir fırsata dönüşebilir.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Çandır, Rusya’nın uyguladığı domates kotasının kaldırılmasını istedi
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Rusya’nın domateste uyguladığı kotanın, ticaretin önündeki en büyük engel olduğunu belirterek, ’’Kotalarla ticaretimizi geliştiremeyiz. Kotanın tamamen kaldırılmasından yanayız.’’ ifadelerini kullandı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Aydem Yenilenebilir Enerji halka arz için başvuru yaptı
Aydem Yenilenebilir Enerji AŞ’nin, halka arz hazırlıkları kapsamında Sermaye Piyasası Kuruluna başvuru yaptığı bildirildi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Elbistan’da yerel esnafa destek olmak için destek kampanyası başlatıldı
Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yerel esnafa destek olmak için ’’Esnafımın Yanındayım’’ kampanyası başlatıldı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Geleneksel zanaatlar Tarihi Maraş Çarşısı’nda yaşatılıyor
Kahramanmaraş’ta unutulmaya yüz tutmuş bazı geleneksel zanaatlar yaklaşık 500 yıllık tarihi Maraş Çarşısı’nda zamana karşı direniyor. Dulkadiroğlu ilçesinde 1500’lü yıllarda Dulkadirli Beyi Alaüddevle tarafından inşa ettirildiği belirtilen ve kentin en eski ticaret alanlarından biri olan tarihi mekan, zamana direnen yemenicilik, bakırcılık, külekçilik, yüncülük, demircilik, saraçlık, kalaycılık, semercilik ve keçecilik gibi mesleklere ev sahipliği yapıyor.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Düğünü iptal olan damat, kapora bedelini Tüketici Hakem Heyeti kararıyla geri aldı
Adana’da yeni tip koronaviraüs (Kovid-19) salgını nedeniyle düğününü iptal etmek zorunda kalan kişi, düğün salonu işletmesine verdiği kaporayı Tüketici Hakem Heyeti kararıyla geri aldı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Bitcoin ile ilk defa sponsorluk anlaşması yapıldı
ICRYPEX Kripto Para Borsası, dünyada bir ilki gerçekleştirip Bitcoin ile ödeme yaparak sponsorluk anlaşmasına imza attı. 42 adet Bitcoin (yaklaşık 1,3 milyon USD) karşılığında yapılan sponsorluk anlaşmasına göre ICRYPEX, Türkiye’nin en büyük kulüplerinden Beşiktaş JK Erkek Basketbol A Takımı’na isim ve forma göğüs sponsoru oldu.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Vali Elban Sarıçam Tarım Alanlarında İncelemelerde Bulundu
Vali Süleyman Elban, Sarıçam ilçesindeki topraksız domates üretim serası, tünel seralarda çilek üretim tarlaları ile modern muz serasında incelemelerde bulunarak yapılan üretimlerle ilgili bilgiler aldı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Gidemediği Hollywood’dan ödülü kargoyla gelen yönetmenin, yeni filmine bakanlık desteği
Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ’’Kar Zamanı’’ filmiyle ödüle layık görülen ancak seyahat giderleri nedeniyle gidemediği Hollywood’dan ödülü kargoyla gelen yönetmen Cevahir Çokbilir’in, yeni filmi için Kültür ve Turizm Bakanlığından destek geldi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Çukurova Üniversitesinde üretilen gıda, halk markette satılacak
Çukurova Üniversitesinde (ÇÜ) üretilen gıda, Seyhan Belediyesinin halk marketleri aracılığıyla satışa sunulacak.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
İYİ Partili CESUR, Sağlık Çalışanlarını ve Esnafı Ziyaret Etti: Devlet, Gereken Desteği Yapamadı
İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Isparta’da üniversiteleri, sağlık çalışanlarını ve esnafı ziyaret etti. Cesur, sağlık çalışanlarına, ’Sizi koruyacak tedbirlerin zamanında ve tam alınmasını ilk günden beri Meclis kürsüsünden dile getirdim. Önergeler verdim ama iktidar tarafından reddedildi’’ dedi. Esnafın sorunlarını dinleyen Cesur, ’’Devlet gereken desteği de yapamadı, yapılan da çok yetersiz kaldı’’ diye konuştu.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Yurtiçi Kargo’dan Sevgililer Günü’ne özel yarışma
Yurtiçi Kargo, Sevgililer Günü’ne özel düzenlediği yarışmayı kazanan 5 kişinin 2021 boyunca göndereceği 10 adet gönderiyi bedava taşıyacak.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Uzaktan eğitimi fırsata çevirip ailesinin yardımıyla kaz çiftliği kurdu
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde yaşayan üniversite öğrencisi Ahmet Raşit Öztürk (27), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle devam eden uzaktan eğitimi fırsata çevirip kurduğu kaz çiftliği sayesinde iş hayatına atıldı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Çabukel ve heyeti Çağlayancerit ziyareti gerçekleştirdi
İyi Parti, Kahramanmaraş’ta ilçe ziyaretlerine devam etti. İl başkanı Ahmet Çabukel ve beraberindeki il yönetimi Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Pandemi döneminde konut satışları Yüzde 11 arttı
Pandemi döneminde inşaat sektöründe başlatılan dijitalleşme hareketi, sektör paydaşlarının ana gündem maddesi haline dönüştü. TÜİK verilerine göre inşaat sektöründeki dijitalleşmenin de katkısıyla 2020 yılında konut satışları bir önceki yıla göre Yüzde 11 arttı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Pandemide kiralık araçlara talep Yüzde 23 arttı
2020 yılında araç kiralama talebi 2019’a kıyasla Yüzde 23 artış gösterdi. Online araç kiralama platformu Otorento’nun verilerine göre havalimanlarından yapılan kiralamalar azalırken, şehir merkezlerinde yapılan kiralamalarda büyük artış görüldü.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Domates ihracatında Rusya’nın 50 bin ton yeni ihracat kotası kısa sürede yürürlüğe girecek
Antalya’nın Kumluca ilçesinde domates ihracatıyla ilgili sorunların değerlendirildiği toplantıya telefon aracılığıyla katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın 50 bin ton yeni ihracat kotasının kısa bir süre içinde yürürlüğe gireceğini bildirerek, ’’Birebir konunun takipçisiyim. Ancak biz kotanın tamamen kaldırılmasından yanayız. Şimdi bunun çalışmalarını yapıyoruz.’’ dedi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
İGİAD’ın 2021 Yılı İnsani Geçim Ücreti (İgü) 4.134 Tl oldu
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından yapılan araştırma sonucunda İstanbul’da ortalama büyüklükte bir ailenin, insani şartlarda aylık geçimini sağlayabilmesi için insani geçim ücreti (İGÜ), 2021 yılı için 4.134 TL olarak belirlendi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Sosyal Koruma Kalkanı ile 9 ayda yaklaşık 45,5 milyar lira destek verildi
Sosyal Koruma Kalkanı çerçevesinde 31 Aralık sonu itibarıyla 3 milyon 582 bin 455 çalışanın hesaplarına 23 milyar 371 milyon 396 bin 994 lira Kısa Çalışma Ödeneği yatırıldı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin CESUR’un 2020 Yılı değerlendirmesi ve Yeni Yıl Mesajı
İYİ Parti Isparta Milletvekili Cesur,’’Değerli Isparta’lı hemşerilerim, ülkemizin dört bir köşesinde yaşayan vatandaşlarımız; üzüntü ve sevinçleriyle bir yılı daha geride bırakıyor ve yeni bir yıla giriyoruz.’’ ifadeleri ile başladığı konuşmasının tam metni için aşağıya bakabilirsiniz.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Kahramanmaraş’ta üretici kadınlara destek belediyeden
Elbistan Belediyesi kadın üreticilerin ürettiği ürünleri satın alarak, tüketiciye ulaştırmaya başladı.Yerli üreticilerden satın alınan salça, tarhana ve reçel gibi birçok yöresel ürün, oluşturulan tanzim satış noktasının raflarında yerini aldı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
2020’de dijital basında en çok hangi haberler yer aldı?
21. yüzyılın dünya için en uzun ve zorlu yılı olmaya aday 2020’nin bitişine sayılı günler kaldı. Covid-19 salgını başta olmak üzere; iklim krizlerinden siyasi tartışmalara pek çok konu gündeme taşınırken, B2Press Online PR Servisi yaklaşık 49,4 milyon haberi analiz ederek, dijital basında en çok yer alan olayları ve siyasi isimleri açıkladı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Türkiye’den Çin’e gidecek ilk ihracat treni İstanbul’dan uğurlandı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ’’Trenimiz Toplamda 8 bin 693 kilometre yol kat edecek. 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülkeden geçerek 12 günde yükünü Çin’e ulaştıracak’’ dedi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Trendyol tedarikçilerinden Türkiye’nin dört yanına 60 milyon ürün
Trendyol tedarikçileri, kasım ayında Türkiye’nin dört bir yanına 60 milyon ürün satışı gerçekleştirdi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Seyhan’da küçük üreticiye organik gübre desteği
Adana’nın Seyhan Belediyesi tarafından kurulan kompost üretim tesisinde elde edilen organik gübre, küçük üreticiye ücretsiz verilecek.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Sabancı Holding, Teknosa’daki hissesinin yüzde 10,28’lik kısmını halka arz edecek
Sabancı Holding CFO’su ve Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Barış Oran, ’’Sabancı Holding’in halen Teknosa’da sahip olduğu yüzde 60,28 oranındaki hissenin yüzde 10,28’lik kısmı Borsa İstanbul’da halka arz edilecek ve buradan sağlanacak kaynağın tamamı Teknosa’da nakit sermaye artışında kullanılacak.’’ dedi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Keçiören Belediye Başkanı Altınok pazarları denetledi
Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik kısıtlamaların gelmesiyle birlikte semt pazarlarında fiyat ve kalite denetiminde bulundu.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Sokağa çıkma kısıtlamalarından şehirlerarası seyahatler etkilenmeyecek
Obilet.com, Kovid-19 tedbirleri kapsamında 20 Kasım 2020’den itibaren geçerli olacak şekilde getirilen yeni sokağa çıkma kısıtlamaları çerçevesinde, şehirlerarası seyahatlerin durumdan etkilenmeyeceğini paylaştı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Berat Albayrak İstifa Etti
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sosyal medya hesabından istifa ettiğini duyurdu. Olayla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Mısırlı Gazeteciden Türkiye Açıklaması, ’’Biden Erdoğan’ı Düşürecek mi?’’
Mısırlı Gazeteciden Türkiye Açıklaması, ’’Biden Erdoğan’ı Düşürecek mi?’’ Mısırlı Gazeteci Sabır Meşhur, Biden’in zaferi sonrası nasıl bir yol izleyebileceğini yorumladı. Türkiye’nin zayıf noktalarını Kullanacak mı? Türk Medya’sının durumu ne olacak?
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Dr. Aylin Cesur, TBMM konuşmasında, ’’başkanlık sistemine ve hükümete yüklendi’’
Alacakların yeniden yapılandırılması teklifi TBMM’de görüşülürken, Meclis kürsüsünden esnafın ve işsizlerinin durumunu dile getiren İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, konuşmasında ekonominin geldiği durum için başkanlık sistemine ve hükümete yüklendi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal Görevden Alındı
Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı.Yerine Cumhurbaskanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atandı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Çavuşoğlu, Bosna Hersek ve Hırvatistan Dışişleri Bakanları ile görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic ve Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grliç Radman ile görüştü.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Akbank, İzmir’deki depremden etkilenen müşterilerinin kredi taksitlerini erteleyecek
Akbank, İzmir depreminden olumsuz etkilenen müşterileri için kredi taksit ve kredi kartı ödemelerini 3 aya kadar faizsiz erteleyeceğini duyurdu.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Koronavirüs aşısı AB ülkelerine eşit şekilde dağıtılacak
Dünya genelinde koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor. Vaka artışlarıyla dikkat çeken Avrupa ülkeleri ise karantina ve OHAL kararları gibi sıkı tedbirlerle mücadelesini sürdürüyor. Son olarak Avrupa Birliği, koronavirüse karşı geliştirilecek aşıların adil dağıtımı konusunda üye ülkelerle anlaşmaya vardı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Tügiad Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu, TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?
Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır? Enerya, abonelerin, alacakları küçük önlemlerle hem doğal gaz faturasında önemli oranda tasarruf sağlayabileceklerini hem de enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına destek olabileceklerini bildirdi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Emlakçılık meslek olarak kabul edildi, genç istihdamın önü açıldı
Türkiye’de 60 bini kayıtlı yüz binin üzerinde emlakçıyı ilgilendiren düzenleme 14 Ekim’de yürürlüğe girdi. Artık lise mezunu olmayan, 100 saat eğitim ve yetki belgesi almadan gayrimenkul danışmanlığı faaliyeti yapılamayacak.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Haluk Tatar’ın Bu Haftaki Konuğu Taylan Yıldız Oldu
Haluk Tatar’ın Bu haftaki Youtube yayınlarına Taylan Yıldız Konuk oldu. Canlı yayında gençlerin katılımı ile gerçekleşen toplantıda, TOGG, Savunma, Gelişim konuları üzerine geçen canlı yayın devam ediyor. Katılmak için İçeirğe tıklayınız.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Karadeniz’deki keşifle konutlardaki gaz tüketiminin tamamı yerli kaynakla karşılanabilecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz’de keşfedilen Doğalgaza ek olarak aynı kuyudan çıkan 85 Milyar metreküplük bir doğalgaz rezervinin bulunduğu müjdesi ile Tuna - 1 kuyusunda Toplam 405 Milyar metreküplük bir doğalgaz bulunduğu öğrenildi. Bu da Türkiye’nin Yıllık konutlarda kullandığı doğalgaz oranının 25 katı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
CEPTETEB’e ’En İyi Bireysel Bankacılık Dijital Platformu’ ödülü
Türk Ekonomi Bankası (TEB), dijital bankacılık platformu CEPTETEB ile Global Finance Dergisi’nin her yıl düzenlediği ve en başarılı bankacılık hizmetlerini ödüllendirdiği ’En İyi Dijital Banka Ödülleri 2020’ kapsamında ’En İyi Bireysel Bankacılık Dijital Platformu’ ödülünü aldı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Burdur’da eylül ihracatı 19 milyon 808 bin 70 dolar oldu
BURDUR HABERLERİ, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Burdur’da eylül ihracatının önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,34 artış gösterdiğini bildirdi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Yılın 8 ayında “Made in Sakarya“ damgalı 109 bin 242 araç ihraç edildi
Sakarya’da ocak-ağustos döneminde 109 bin 242 otomotiv ihraç edilerek, ülke ekonomisine 2 milyar 184 milyon 229 bin dolar döviz girdisi sağlandı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Rönesans’ın Rusya’daki projesine yeni ödül
Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Rönesans, yurt dışında gerçekleştirdiği projelerle ödül kazanmaya devam ediyor.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Kapasite kullanım oranı salgın öncesi döneme yaklaştı
İmalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) üst üste altı aylık yükselişle eylülde yüzde 74,6’ya çıkarak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgın öncesi dönem seviyelerine yaklaştı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Makarna üreticileri 8 ayda 500 milyon dolarlık ihracat yaptı
MERSİN HABERLERİ, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, makarna ihracatının bu yılın ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 500 milyon doları aştığını söyledi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Türk turşusu 120 ülkede sofralara “lezzet“ kattı
Türkiye, yılın 8 ayında 120 ülkeye ihraç ettiği turşudan 155 milyon dolar döviz girdisi sağladı
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Sakarya’dan 8 ayda yaklaşık 2,5 milyar dolarlık ihracat
Kovid-19 salgını nedeniyle nisan ve mayıs ayı ihracatında düşüş yaşansa da normalleşme dönemine girilmesiyle yeniden atağa geçen Sakarya, ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürüyor.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Bursa’dan 35 ülkeye yerli elektrikli golf ve hizmet aracı ihracatı
BURSA HABERLERİ, Bursa’da uzun yıllar otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir firma, 2011’den itibaren ürettiği yerli elektrikli golf ve hizmet araçlarını 35 ülkeye ihraç ediyor.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Akdeniz’den hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yılın 8 ayında yüzde 26 arttı
Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Başkanı Gürkan Tekin, birlik üyesi ihracatçıların ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artışla 274 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdiğini bildirdi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği üyelerinden 199 ülkeye 8 ayda 1,2 milyar dolarlık ihracat
Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) üyesi firmalarca ocak-ağustos aylarında 199 ülkeye yapılan ihracat, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisine rağmen geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,66 artarak 1 milyar 198 milyon 997 bin dolar oldu.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde, ağustosta en fazla reel getiri külçe altından sağlandı
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Enflasyon rakamları açıklandı
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ağustosta aylık bazda yüzde 0,86, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 2,35 artış gösterdi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Ağustos Ayında İhracat Durumu Ne Oldu?
Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ağustos ayında ihracatımız bir önce yılın aynı ayına göre yüzde 5,74 oranında azaldı. İhracat ve İthalat verileri İçin Tıklayınız..
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Dış ticaret istatistikleri
Türkiye’nin ihracatı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 azalarak, 15 milyar 12 milyon dolar, ithalatı yüzde 7,9 düşüşle 17 milyar 709 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Tarımsal Destekler 28 Ağustos’ta Çiftçinin Cebinde
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 28 Ağustos günü saat 18 itibariyle 86 milyon 464 bin lira Tarımsal Destek ödemesi yapılacağını müjdeledi.
Fatih ALTUNBAŞ
ekonomi
Aksıfat Barajı tamamlandığında 89 bin 780 dekar tarım arazisini sulayacak
Doğu Akdeniz’in en önemli yaş meyve ve sebze üretim merkezlerinden Mersin’de, yapımı devam eden Aksıfat Barajı’nın tamamlanmasıyla 89 bin 780 dekar tarım arazisi sulanacak.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Kovid-19’la mücadelede ihtiyaç sahiplerine, çalışanlara ve işverenlere devletten tam destek
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde, sosyal yardımlarla ihtiyaç sahiplerini, işveren ve çalışanlar için başlatılacak Normalleşme Desteği ile istihdamı desteklemeye devam edecek
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Türkiye’nin denizlerdeki enerji filosu
Türkiye, enerji piyasasındaki gücünü artırmak ve enerji bağımsızlığı yolunda hızla ilerlemek için 3 sondaj gemisi ve 2 sismik araştırma gemisiyle Doğu Akdeniz başta olmak üzere denizlerde Türk bayrağını dalgalandırmaya devam ediyor.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde açıkladı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Türkiye Finans’ın insan kaynakları projeleri Stevie’den iki ödülle döndü
SON DAKİKA Türkiye Finans, 40’tan fazla ülkeden dünya çapında başarılı şirketlerin yarıştığı Stevie Ödülleri’nde İnsan Kaynakları alanında 2 bronz ödüle layık görüldü.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Türkiye’nin sanayi ihracatı yılın en yüksek seviyesinde
SON DAKİKA Türkiye’nin sanayi ihracatı, temmuz ayında 11 milyar 495 milyon 132 bin dolara kadar çıktı ve bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
İhracatçılar ve üreticiler egzotik meyvelere yöneliyor
Tarım sektörü ile ülke ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunan Antalya’da yetiştirilen ve ihraç edilen tropik meyve çeşitleri artıyor.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Sanayi kenti Kocaeli ihracatta “sınır“ tanımıyor
SON DAKİKA Avrupa’nın en büyük 7’nci limanı konumunda olan “Sanayi ve liman kenti“Kocaeli ihracat yapmaya devam ediyor.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
“Savunmanın devleri“ listesine 7 Türk şirketi girdi
Dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi olarak kabul edilen “Defense News Top 100“de yer alan Türk şirketi sayısı 7’ye yükseldi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Antalya’ya bir saatte 45 uçak inip kalktı
SON DAKİKA Antalya’da kovid-19 tedbirleri kapsamında bir saatte 45 uçak inip kalktı
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Petrol şirketlerinin yılın ilk yarısındaki zararı 80 milyar dolar oldu
SON DAKİİKA Petrol şirketleri kovid-19 sebebiyle zarara uğramaya devam ediyor
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Servisci Esnafı Ekonomik Destek Bekliyor
Korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirlerin başladığı Mart ayından bu yana okul servislerinin ve kantinlerin iş yapamadığını hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken Servisci esnafı için destek istedi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
İkinci el online otoda temmuzda en çok satılanlar belli oldu
İkinci el online pazarda, bu yılın temmuz ayında en çok tercih edilen otomotiv markası Volkswagen (VW) oldu.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Pandemiye rağmen havalimanında 50 bin yolcuya hizmet
Air Clinic, Yeni Normal’in sivil havacılık dönemi kapsamında temmuz ayında yaklaşık 50 bin yolcuya hizmet verdi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
“Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu“ araştırması
İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu“ araştırması
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Türk Telekom ilk yarıyı rekorlarla kapattı
Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal,“Bu yılın ilk yarısında net karımız 1,6 milyar TL ile halka arzdan bu yana görülen en yüksek seviyede gerçekleşirken, yatırım harcamaları da 2020’nin ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artarak 2,1 milyar TL’ye çıktı.“ dedi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
OPEC’in ham petrol üretimi temmuzda arttı
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) günlük ham petrol üretimi, temmuzda bir önceki aya göre 980 bin varil artarak 23 milyon 170 bin varile yükseldi. OPEC’in toplam küresel petrol arzı içindeki payı ise yüzde 26,1 olarak kayıtlara geçti.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Narenciye ihracatından 7 ayda ülke ekonomisine önemli katkı
Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, ocak-temmuz döneminde narenciye ihracatıyla Türkiye’ye 336 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandığını söyledi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Fibabanka’dan 157,8 milyon TL vergi öncesi kâr
Fibabanka, 2020 yılı ikinci çeyrek sonunda 157,8 milyon TL vergi öncesi kâr elde etti.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Sakarya otomotiv sektörü temmuzda 349 milyon dolarlık ihracata imza attı
Sakarya’dan temmuz ayında 125 ülke ve 5 serbest bölgeye 395 milyon 443 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu tutarın yaklaşık 349 milyon dolarlık kısmına otomotiv sektörü imza attı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Türkiye Finans’tan, yılın ilk yarısında 403,5 milyon TL konsolide kar
Türkiye Finans, yılın ilk yarısında 403 milyon 573 bin TL konsolide kar elde etti.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
AB ülkelerine hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yükselişe geçti
Otomotiv endüstrisinin ardından Türkiye’nin ihracatına en fazla katkıyı veren hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, geçen ay 1 milyar 812 milyon 845 bin dolarlık ihracata imza attı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Enerjisa Enerji’nin geliri yılın ilk yarısında yüzde 13 arttı
Elektrik dağıtım ve perakende satış sektöründe faaliyet gösteren Enerjisa Enerji’nin gelirleri bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artırarak 2 milyar 565 milyon liraya yükseldi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Türkiye’de İşsizlik Yüzde 12,9 olarak Açıklandı
Sondakika Türkiye İstastistik Kurumu (TÜİK), Türkiye işsizlik oranını yüzde 12,9 olarak açıkladı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
İranlı turistler, Türkiye’ye gelmek için sabırsızlanıyor
Ağırlıklı olarak İran pazarında faaliyet gösteren bir firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Bilban, İranlıların Türkiye’ye gelmek için sabırsızlandığını bildirdi. 2020 turizm
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Sahte Altına Dikkat!
Son dönemde altın fiyatlarında yaşanan artışla birlikte sahte altına karşı vatandaşları uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sahte altın uyarısında bulundu.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
2020 Küresel Ekonomiyi Nasıl Etkiledi? Çin, ABD, Türkiye
2020 Yılı, ülkeler içinde oldukça zor şartlarda devam etmeye devam ediyor. Özellikle Covid-19 salgını küresel etki bırakarak ülkelerin birçok gelir modellerini etkilemeyi başardı. Covid 19 salgını ve 2020 de Çin, Abd, Türkiye ekonomileri nasıl etkilendi? hangi kararlar alındı?
Fatih ALTUNBAŞ
ekonomi
2020 Bedelli Askerlik Ücretleri Belli Oldu - Son Dakika Haberler
2020 bedelli askerlik ücretleri zammı belli oldu. Son dakika, Yeni gelen fiyat düzenlemesi ile bedelli askerlik ne kadar oldu? Detaylar belli oldu.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Pandemi Sonrası İhracattaki Artış Devam Ediyor
Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre Pandemi sonrası ihracatımızdaki toparlanma Temmuz ayında da hızlanarak devam ediyor. Türkiye\'nin İhracat rakamları
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Tuik Verilerine Göre iş Gücü Artışı Yapılabilir
TÜİK verilerine göre yılın ilk çeyreğinde iş gücü maliyeti yüzde 18 artış gösterdi, şirketler maliyet ve verim planlamalarını yeniden masaya yatırdı. Çalışanların hareketlerini kodlayarak iş gücünü analiz eden yerli girişim, çözümün teknolojinin etkin kullanımında olduğuna dikkat çekti.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Kermes\'lere Denetim mi geliyor?
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kermesler ile ilgili “AMACINDAN SAPARAK ESNAF GİBİ İŞ YAPAN KERMESLER VAR” Diyerek. Kermeslere denetimlerin artması gerektiğini savundu. Son dakika
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Fahiş Fiyat Artışı Yapan Firmalara Ceza Yağdı
koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde fahiş fiyat artışlarından korumaya yönelik yasal düzenlemelere ile birlikte Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyat artışı yapan 60 firmaya 3.1 milyon lira ceza kesti. Haberler.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
KOSGEB\'ten Girişimci Adaylarına Uyarı
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ( KOSGEB) Tarafından girişimciler ve girişimci olmayı düşünen adaylar için uyarı niteliğinde mesaj yayınlandı. Mesajda Yeni girişimci adaylarının başvurmak istedikleri iş türü için aracı kurumlara değil direk Kosgeb müdürlüklerine gitmeleri ifade edildi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Araç Masrafları Nasıl Azaltılır? Arabada ekonomi devri
Araç sahibi olmak, sabit giderleri ve aniden ortaya çıkan masrafları da beraberinde getiriyor. Ancak alınacak bazı küçük önlemler hem masrafların azalmasına ve hem de bütçeden tasarruf edilmesine olanak sağlayabilir. İşte araç sahiplerine masrafları azaltacak öneriler:
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Koronavirüs, Parekende Sektörünü Nasıl Etkiledi?
Perakende sektörü, yapılan bir araştırmaya göre ayakta kalmak için önümüzdeki 1-3 yıl içinde dönüşmek zorunda kalacak. Ofis/resmi kıyafetlerin satışı düşerken, spor ve rahat kıyafetlere olan talep artacak. Maske, eldiven ve diğer hijyen ürünleri trend aksesuarlar olurken, mağazalar online ticarette teslimat noktası haline gelecek.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Şanlıurfalı trafo üreticisi, 15 milyon dolarlık e-ihracat hacmine ulaştı
Türkiye’de elektrikli güç makinaları ihracatı son 5 yılda iki katına çıkarak 4,5 milyar lirayı aştı. İhracat, koronavirüs döneminde de hız kesmedi. Salgına rağmen e-ihracat platformlarının etkisiyle 2020’nin ilk 5 ayında elektrikli güç makinaları ihracatı 2 milyar dolara ulaştı. Meksan Trafo Dış Ticaret müdürü Taner Candemir yaptığı değerlendirmede dijital çağa entegre ticaret kanallarıyla ihracat hacminin katlanacağını belirtiyor. Şanlıurfa haberleri.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Türkiye’de Kooperatifçilik ve Kadın Kooperatifleri Paneli Gerçekleştirildi
Ticaret Bakanlığınca Malatya Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen “Türkiye’de Kooperatifçilik ve Kadın Kooperatifleri Paneli”ne Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,video konferans yoluyla katıldı.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Yılın ilk yarısında 18 bin şirket kapandı
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ekonomik dalgalanmaları beraberinde getiren yeni tip koronavirüs salgını şirketleri mali açıdan zor durumda bıraktı. 2020’nin ilk 6 ayında 18 bin 140 şirket kapanırken, geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe görüldü.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Haziran Ayında Ekonomi Üzerine Neler Konuşuldu
Haziran ayında öne çıkan ekonomi başlıkları belirlendi. Rapora göre, ekonomi gündemini en çok dolar kuru ve ihracat meşgul ederken, memur ve memur emeklilerine yapılacak zam, gündemi meşgul eden diğer bir başlık oldu. İşte araştırmanın detayları… Ekonomi haberleri, Güncel haberler son dakika
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Gurbetçi girişimciden Belçika ve Somali’ye e-ihracat
Türk endüstriyel mutfak üreticileri küresel salgına rağmen ihracat yapmaya devam ediyor. Yal-nızca ısıtıcı ve soğutucu ekipmanları ihracatı son 3 yılda %116 arttı. Yerli üreticilerin yeni he-defi Kuzey Amerika oldu. Kısa süre önce kurduğu şirket ile yurtdışı ihracatına başlayan giri-şimci Semih Durdu, “TurkishExporter aracılığı ile Kanada’ya ve Malezya’ya fırın makinaları ih-racatı konusunda girişimlerimiz ve görüşmelerimiz sürüyor. Hedefimiz bütün Dünya’ya Türk mutfak ürünlerini kullandırabilmek” dedi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
İşten Çıkarma Yasağının Süresi Uzatılabilir
COVID-19 salgını nedeniyle getirilen ve son olarak bir ay daha uzatılan işten çıkarma yasağının süresiyle birlikte ücretsiz izin ve nakdi ücret desteğinin süresi de ihtiyaç duyulması halinde Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilecek.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Yeni normale Yeni Virüs Etkisi
İGİAD Başkanı Ayhan Karahan, Sanayi ve Ticaret Odalarına; Sendikalara, İş Dünyasına, Sivil Toplum Kuruluşlarına çağrıda bulundu. \"virüse cephe alarak birlikte mücadele edelim\"
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Modüler sigorta ne demek, neleri kapsar?
Kişiselleştirilmiş poliçe imkanı sunan modüler sigorta ürünleri, temel riskleri güvence altına alırken, sigortalıların tercihlerine göre ek paketler ile poliçe kapsamını genişletme seçeneği de sunuabiliyor. Modüler sigorta
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Spor Endüstrisi için Kripto Para Geliştirildi
Blockchain tabanlı kripto para projesi Sportexcoin, spor kulüpleri, taraftarlar, sporcular ve yatırımcılar için yeni gelir kanalları oluşturma amacıyla faaliyete başladıklarını duyurdu. Kripto para gelişmeleri
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
İş Güveni Uzmanı ve İş Yeri Hekimi Bulundurmak artık Zorunlu
Sondakika... İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yapılan son düzenlemeye göre artık 50’den az çalışanı olan tüm işyerlerinde de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmek zorunlu hale geldi. Yükümlülüklere uymayan işyerleri ise para cezalarıyla karşı karşıya kalacak.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Emekliler Sendikası’ndan zam açıklaması: komik bile denmeyecek oranda zam yapıldı
Sondakika zam oranı belli oldu! Emekliler sendikası, \"Memur ve emekli maaşlarına yüzde 5.75 zam yapılacağı\" Açıklaması üzerine Bu oranı ve sefalet ücretini kabul etmiyoruz. diyerek Temmuz ayı memur ve emekli zammına tepki koydu.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Esnaf ve Sanatkarlardan Çözüm Arayışı Devam Ediyor
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Cumhurbaşkanlığı’na talepleri için üçüncü kez mektup gönderdi. Sondakika haberleri, Gündemden haberler...
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Ticaret Bakanı Pekcan, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Szijjarto İle Görüştü
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile görüştü. Son dakika, Haberler
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Ekonomi Güven Endeksi Arttı
Ekonomik güven endeksi Mayıs ayında 61,7 iken, Haziran ayında yüzde 19,1 oranında artarak 73,5 değerine yükseldi. Ekonomi haberleri, güncel haberler, Son dakika...
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Türkiye’de en itibarlı meslekler hangileri?
Türkiye’de en itibarlı meslekler hangileri? Hepimiz anne babalarımızdan “evladım şu meslek senin için iyi olur” şeklinde bir söz duymuşuzdur. Bu o mesleğin bize uygunluğu ile alakalı değildir genelde. Anne ve babalar çocuklarının itibarlı güzel bir mesleği olması için çevreden edindikleri duyumlar, tecrübeler ile çocuğunun o iş konumunda olmasını ister. İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümü başkanlığında “TÜBİTAK” destekli bir çalışma başlatılmıştı. Çalışmanın konusu ise “Türkiye’de Çalışma Yaşamı ve Mesleklerin İtibarı”, şimdi bu mesleklerin hepsini sırasıyla sizinle paylaşalım.
Fatih ALTUNBAŞ
ekonomi
MOSDER,“Düğünler bereketiyle geliyor!”
Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, 1 Temmuz’da düğün salonlarının açılacak olması ile ilgili değerlendirmede bulunurken “Evlilikler mobilya sektörü için de bereketiyle geliyor” dedi.
Ogesti SONDAKIKA
ekonomi
Kahvehaneler Kepenk Kapatma Noktasında
Sondakika Haberleri... Kahveci esnafının pandemi sürecinden çok etkilendiğine ve hem geçim sağlama hem de borç ödeme hususunda büyük sıkıntı çektiğini söyleyen Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, “Esnafımız tamamen kepenk kapatma noktasına geldi” dedi.
Fatih ALTUNBAŞ
ekonomi
UMDH “Suriyeliler Belirsizlikten Kurtarılmalı”
Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla basın açıklaması yayınladı. Dünya üzerindeki güncel mülteci sayılarının yer aldığı açıklamada Türkiye’ye de çağrıda bulunuldu.
Fatih ALTUNBAŞ
ekonomi
Küresel Eğilimler Raporu Açıklandı. Yoksulluk Avrupaya gidişe zorluyor! - Ogesti
BM\\\'nin açıkladığı Küresel Eğilimler Raporu\'na göre geçen yıl dünyada 79 milyondan fazla kişi evini ve yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Evlerine geri dönen mültecilerin sayısı da giderek azalmaya devam ediyor.
Fatih ALTUNBAŞ
ekonomi
Yeni Normaleşme Sürecinde Turizm İşletmelerine 6 Öneri
Bir önceki yıl ağırladıkları konuk sayısıyla dikkat çeken turizm işletmelerini salgından dolayı zor bir dönem bekliyor. Bu yıl tatile çıkacaklar için sağlık güvenliğinin yanı sıra maliyet iki kilit kavram olacak. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Türkiye’nin ilk sigorta şirketi olma unvanına sahip Generali Sigorta, turizm işletmelerinin bu zor dönemde göz önünde bulundurmaları gereken 6 önemli noktayı Ogesti Aracılığı ile sizlerle paylaşıyor.
Fatih ALTUNBAŞ
ekonomi
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.