Alanya’nın çöpünden 16 bin konutun elektrik enerjisi karşılanacak

Alanya Entegre Katı Atık Değerlendirme Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi’nde, hizmete alındığı 2002 Temmuz ayından bugüne kadar 81 bin 809 ton evsel katı atığın bertaraf edildiği, çöpten elektrik üretimine de başlanan tesiste yaklaşık 2 bin 894,61 MW enerji üretildiği bildirildi.
Paylaş

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, örnek çevreci projelerden olan Alanya Entegre Katı Atık Değerlendirme Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi ile Alanya'nın çöp sorunu çözülüyor.

Alanya'nın yanı sıra Gazipaşa, Akseki, İbradı ve Gündoğmuş ilçelerinin evsel katı atıklarının bertarafını gerçekleştirecek tesiste çöpten de elektrik enerjisi üretiliyor.

Tesisin, 13 Temmuz 2020 tarihinde tamamlanarak çöp alımına başlanan 1. etap depolama sahasında bugüne kadar toplam 81 bin 809 ton evsel katı atık bertaraf edildi.

Enerji üretimine yönelik ünitelerin inşaatının 19 Kasım 2020'de tamamlandığı tesiste o tarihten bu yana yaklaşık 2 bin 894,61 MW enerji üretildi.

Nihai olarak günde 1000 ton evsel katı atık bertaraf kapasitesine ve saatlik 5.66 MW üretim kapasitesine sahip tesiste, tam kapasitede 16 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayacak kadar enerji üretimi gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında ayrıca 420 ton kapasiteli biyo-metanizasyon ile 10 ton kapasiteli tıbbi atık sterilizasyon tesisi de bulunuyor.

ANTALYA (AA)

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
03/03/2021
Etiketler
enerjiuretimi, enerji, antalya, alanya, antalyahaber, cevresorunlari
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
Beslenme güçlüğü çektiği için ameliyat edilen ineğin karnından 15 kilo halat çıktı
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde beslenme güçlüğü çektiği için ameliyat edilen ineğin karnından 15 kilogram ağırlığında halat ve çivi çıktı.
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Alanya’da iki yıl önce tel örgüyle kapatılan cadde açıldı
Antalya’nın Alanya ilçesinde iki yıl önce tel örgüyle kapatılan cadde trafiğe açıldı.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Mersin’de trafik kazasında baba ve oğlu hayatını kaybetti
Mersin’in merkez Akdeniz ilçesinde meydana gelen trafik kazasında baba ve oğlu yaşamını yitirdi.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Antalya’da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda özel okul sahibi tutuklandı
ANTALYA HABERLERİ, Antalya’nın Kepez ilçesinde bir eve düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan özel okul sahibi şüpheli avukat, çıkarıldı..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.