Gidemediği Hollywood’dan ödülü kargoyla gelen yönetmenin, yeni filmine bakanlık desteği

Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ’’Kar Zamanı’’ filmiyle ödüle layık görülen ancak seyahat giderleri nedeniyle gidemediği Hollywood’dan ödülü kargoyla gelen yönetmen Cevahir Çokbilir’in, yeni filmi için Kültür ve Turizm Bakanlığından destek geldi.
Paylaş

Annesinin 12 Eylül 1980 askeri darbesinde yaşadıklarını beyaz perdeye aktardığı "Kar Zamanı" filmiyle 10 ödül alan Çokbilir, yeni film için kollarını sıvadı. 

İmza attığı filmlerden "Nar Zamanı" ile de 7 ödülün sahibi olan Çokbilir, savaştan kaçan bir asker ile karıncanın mağaradaki yaşantısını aktardığı "Karınca ve İnsan" filmi için yönetmen koltuğuna geçti. 

Filmin çekimlerini tamamlayan genç yönetmen, bu çalışmasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen 39 kısa film yapım projeleri arasında yer aldı.

Almanya'nın Worms Belediyesinin de katkıda bulunduğu film, ulusal ve uluslararası film festivallerine gönderilmeye başlandı. 

"Şu ana kadar 21 festivale başvurduk"

Yönetmen Çokbilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başrolde amcası Şahin Çokbilir'in oynadığı filmin çekimlerinin bir hafta sürdüğünü söyledi. 

Filmin senaryosunun amcasına ait olduğunu aktaran Çokbilir, daha önceki filmini annesi Naciye Çokbilir ile hayata geçirdiklerini, bunda da amcasıyla çalıştığı için mutlu hissettiğini belirtti.

Çekimlerde "karınca" için özel makro lensler kullandıklarını anlatan Çokbilir, karıncayı görsel efekt, animasyon ve 3 boyut teknolojisiyle filmde gerçekçi şekilde canlandırdıklarını, filmi bir yılda tamamladıklarını dile getirdi.  

Bu filmin ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklendiğini vurgulayan Çokbilir, "Bakanlığın desteğini almak beni daha da mutlu etti. Güzel bir dram filmi oldu. Şu ana kadar dünyanın en prestijli 21 festivaline başvurduk, başvurmaya devam ediyoruz. Güzel ülkemize güzel haberler getirmeyi umut ediyorum." diye konuştu. 

Çokbilir, filminde insan ile karıncanın yemek ve su aramak için yaşadıkları mücadeleyi anlattığını bildirdi. 

Diğer filmlerini kendi imkanlarıyla çektiğini aktaran Çokbilir, festivallerde emeğinin karşılığını almanın ayrı bir sevinç kaynağı olduğunu kaydetti. 

Çokbilir, Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali'nde annesinin başrolde oynadığı "Kar Zamanı" filmiyle "En İyi Sinematografi" ödülüne layık görüldüğünü ancak seyahat giderleri nedeniyle Hollywood'a gidemediği için kargoyla gelen ödülüne kavuştuğunu hatırlattı.

ANTALYA (AA) - HATİCE ÖZDEMİR TOSUN

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
05/02/2021
Etiketler
sinema, film, eniyifilmler, holiwood
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
İYİ Parti Gençlik Kollarının Kuruluş Yıl Dönümüne Meral Akşener Katıldı
İYİ Parti Gençlik Kollarının kuruluşunun 3. Yıldönümünde ’’Gençliğin Güneşi’’ Genel Başkanı Meral Akşener ile beraber kutlandı.
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Yeni normale Yeni Virüs Etkisi
İGİAD Başkanı Ayhan Karahan, Sanayi ve Ticaret Odalarına; Sendikalara, İş Dünyasına, Sivil Toplum Kuruluşlarına çağrıda bulundu. \"virüse cephe alarak..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
19 Ekim 2020 Günlük Korona Virüs Tablosunda Güncelleme Yapıldı
19 Ekim 2020 günlük corona virüs tablosunda güncelleme yapıldı. Günlük hasta sayısı bin 958 olarak açıklanmıştı. Ancak kısa süre önce bakanlık o sayıy..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Kadınlardan orman yangınını söndürmede görev alanlara “sıkma“ ikramı
ADANA HABERLERİ, Adana’nın Pozantı ilçesinde ev kadınları devam eden orman yangınında görev alanlara ikram edilmek üzere yöresel lezzet olan sıkma yap..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.