Yenilenebilir Enerji Sektörüne Yatırımı Yapmak

İş fikirleri, yenilenebilir enerji işine girmek. İçinde bulunduğumuz çağda enerji kaynaklarımız her geçen gün azalmakta ve daha da pahalılaşmakta. Yaşanan enerji kaynağı tükenmesi ve pahalılığı, girişimciler için çevreye daha az hasar veren yenilenebilir enerji üretimi işine girmekten daha mükemmel bir alan yaratamazdı.
Paylaş

Yaşanan enerji kaynağı tükenmesi ve pahalılığı, girişimciler için çevreye daha az hasar veren yenilenebilir enerji üretimi işine girmekten daha mükemmel bir alan yaratamazdı.

 

“yenilenebilir enerji işine yatırım yapacak kişiler için, Devlet özel kredi ve hibe destekleri sunmakta”

Yenilenebilir enerji işine başlamak için neler gerekli?

  1. Kurmak istediğiniz üretim alanını seçmeniz gerekli (rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi vb.) Yenilenebilir enerjiler konumuzdan bakabilirsiniz. Yenilenebilir enerji işinde “hedef, gider, operasyonel prosedürler” olan birçok alt iş kolu bulunmakta.

Rüzgardan elektrik üretmek

Mesela;

Affiliate satış programından yararlanarak sadece başlangıç ücreti ödeyerek bu işe atılabilir veya bayilik ücreti ödenmeyen sistemleri inceleyebilirsiniz. Anlaşma yapacağınız firmaya göre değişiklik gösterir.

 

  1. Sektörde ihtiyacınız olabilecek gerekli izin ve belgeleri araştırın.

 

Basit adım olarak niteleyebiliriz. Bulunduğunuz bölgenin belediyesine veya belediyenin web sayfasına giderek bu konuda araştırma yapın, doldurmanız gereken formlar, almanız gereken izinler vb tarzda. Gerekli belgeleri ayarladıktan sonra veya formları, ilgili müdürlüğe giderek müracaatta bulunun. Ruhsat ve izin işlemleri bittikten sonra geriye vergi işlemleri kalacak.

 

  1. Yenilenebilir enerji alanında potansiyel tedarikçiler bulun

 

Yani açılmış işletmeler gibi yenilenebilir enerji üretim tesisinizde ilk zamanlarında baya sorunlar yaşayacak, zayıf ticari yönleriniz veya kalitesiz işçilik yüzünden bir çok işletme uzun süre ayaklarının üstünde duramayabiliyor.  Bu yüzden tedarikçilere ihtiyacımız var. Tedarikçileri bulabileceğiniz herhangi bir Affiliate programına katılmadan önce o programlar hakkında ki yorumları kesinlikle okuyun.

doğal Enerji

  1. İş ve pazarlama planı yapın

 

İş planınız size yatırımcılar konusunda eşlik edecek el kitabınızdır. İş planınızda idari özetler, ürün bilgisi, faaliyet prosedürleri, finansal boyutlar, hedefler ve tahminler bulunmalıdır.

 

  1. Sermaye için kaynaklarınızı hazırlayın

 

İlk işe atıldığınızda en nefret edilecek durumlardan bir tanesi de herhangi bir alım yapılacağında kaynaklarınızın yetersiz kalmasıdır. Bu yüzden yenilenebilir enerji üretimi işine girmeden önce en önemli nokta burasıdır. Zira cebinizde 5 kuruş olmadan tüm desteklerden faydalansanız da boşa çıkabiliyor. İlk etapta kendiniz ve yakın çevrenizden alabileceğiniz kaynaklara bakın, ardından devletin o alanda hibe, desteklerine göz atın, aylık sermaye planınız her zaman görebileceğiniz bir yerde bulunsun. Eğer kaynaklarınız ve sermayeniz tükenmeye yaklaştıysa son çare olarak kredi çekebilirsiniz.

 

  1. Hedef kitlesini belirleyin

 

Potansiyel müşterilerin nerede olduğunu bulma zamanı geldi, burayı iyi ayarlamanız lazım zira ilk etapta satış yapacağınız kişiler işletmenize yakın olan işletmeler, evler, okul binaları, inşaatlar kısacası yenilenebilir enerji ürünlerinden faydalanabilecek herhangi bir tesis bulmanız gerekli. Elektrik üretim yerinize ne kadar yakın olursa sizde müşterilerinize o kadar uygun fiyat sunup rakiplerinizden öne çıkabilirsiniz.

İŞ fikirleri

Eğer yenilenebilir işine hazırım diyorsanız. Bu konuda işinizi ve kendinizi garanti altına almak için, muhasebe, hukuk danışmanı hatta işletme ve pazarlama desteği sunan insanlardan destek almayı unutmayınız.

 

Son olarak acı gerçeklerden bahsetmeden konumuzu bitirmeyelim. Rüzgardan elektirik üretmek isteyenler için.

 

Maalesef ülkemizde ve dünyada ne kadar dillerden düşmese de yenilenebilir enerjiye sıcak bakılmıyor. Devlet destekleri de (1 rüzgâr tribünü 1 milyondan fazla tuttuğu için) yeterli olmuyor.  Bu işi yapan insanların çok parası olması gerektiği için ne yazık ki hem sayısal alanda hem de üretim alanında az kalıyorlar.

 

Diğer yandan yurt dışına bakıldığında da çoğu ülkede durum aynı olsa da İskandinav ülkelerinde bu tarz yatırımları bir iki kişi değil de kitlesel fonlama yöntemi ile üretiyorlar. On binlerce kişi birlikte yatırım yapılıyor. Ardından inşa edilen rüzgar tribününden ne kazanılırsa herkese pay ediliyor.

 

Bu tarz işlemler içinde yasal ve bürokratik sistemlerde düzenleme gerektiği için baya uğraştırıcı olmakta.

 

Yenilenebilir enerji üretim işine girmek isteyenler için konumuz burada bitmiştir. 

 

“Bir Fikir Bul, Dünya’ya Bir Ağaç Dik, Bilime Katkıda bulun ve Dünya üzerinde hiç fakir insan kalmayana kadar çalış. Sonra bunları tekrar et.”

ogesti üyelik

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Fatih ALTUNBAŞ
Admin
Yayın tarihi:
07/07/2020
Etiketler
yenilenebilirenerji, yenilenebilirenerjik, rüzgartribünükurmak, güneştenelektriküretimi, işfikirleri
.
SONRAKİ
Spor Endüstrisi için Kripto Para Geliştirildi
Blockchain tabanlı kripto para projesi Sportexcoin, spor kulüpleri, taraftarlar, sporcular ve yatırımcılar için yeni gelir kanalları oluşturma amacıyla faaliyete başladıklarını duyurdu. Kripto para gelişmeleri
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Gözlem uydusu RASAT yörüngedeki 9. yılını tamamladı
SON DAKİKA TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından tasarlanan ve üretilen gözlem uydusu RASAT 9.yılını tamamladı..
Ogesti SONDAKIKA
uzay teknolojileri
Huawei, Okula Dönüş Kampanyası ile indirim fırsatları sunuyor
Huawei, Okula Dönüş Kampanyası kapsamında MateBook 13, MatePad Pro, FreeBuds 3 Serisi’nde ve akıllı bileklerinde indirim fırsatları sunuyor...
Ogesti SONDAKIKA
akıllı telefonlar
Zenginlik ile Acımasızlık arasında bağ var mı?
Zenginlik ile acımasızlık arasında bağ var mı? İnsanlar zenginleştikçe neler değişir? Bu değişiklikleri ve Zengin insanların nelere daha yatkın olduğu..
Fatih ALTUNBAŞ
veri gazeteciliği
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.