Nepotizm Nedir?

Nepotizm nedir? Akşamları televizyon izlerken çıkan tartışmalarda veya gündüzleri web sayfalarında gezerken karşımıza çıkan Nepotizm, Akraba veya adam kayırma, Adil olmayan ayrımcılığa verilen isimdir.
Paylaş

Nepotizm nedir? Akşamları televizyon izlerken çıkan tartışmalarda veya gündüzleri web sayfalarında gezerken karşımıza çıkan Nepotizm, Akraba veya adam kayırma, Adil olmayan ayrımcılığa verilen isimdir.

Latince ’den dilimize geçen Nepotizm,”Nepot” İngilizce olarak “nephew” (Yeğen) olarak değişik çalışmalarda ifade edilmiştir. Osmanlıda bu kelime iltimas olarak kuıllanılmıştır.

Devlet veya kamu kurumlarında yapılan görevli atamaları sırasında liyakat esasına dayanmayan Akraba, eş veya dost görevlendirmeleri ile ortaya çıkar.

Bu alanda yapılan görevlendirmeler bilgiden çok rica ve istek üzerine oluşur. Günümüzde ki hali ise Torpil olarak kullanılabilir.

Tarih boyunca Kurum ve Kuruluşlarda adam kayırmacılığına rastlanmıştır. Günümüzde de buna rastlamak mümkündür. Bir kişinin eğitimine, bilgisine bakılmaksızın Daha üst görevli ricası ile gerçekleşen işlemler sonucunda o kuruma gelen kişiyi dışarıdan gözlemleyerek tespit edebiliriz.

Nepotizm Nedir

Nepotizm Türkçe’de ne anlama gelir?

  • Torpil
  • Dayıcılık
  • Kohumbazlık
  • İltimas
  • Kayırmacılık

Nepotizm Kavramı öznel çıkarlardan dolayı yapıldığı için genellikle mağdurlar yarattığı düşünülür. Aynı zamanda bu düşünce kurumlara zarar verebilir.

Nepotizm Nasıl ortaya çıktı?

Nepotizm kavramı Rönesans dönemi öncesinde Papa’ların nitelikli ve eğitim düzeyine bakılmaksızın yeğenleri için üst kademelerde iş bulma çabaları sonucunda ortaya çıkmıştır.

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
30/11/2020
Etiketler
nepotizm, adamkayirma, nepotizmnedir, nepotizmnasilortayacikti
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
Dijital Medya Nedir? Hangi sosyal medya alanlarını kullanıyorlar?
Dijital yayıncılık Nedir? Türkiye’de ve Dünya’da dijital yayıncılık yapan firmaların faaliyet alanları, Dijital yayıncılığın önemi, bu yazımızda dijital yayıncılık ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz?
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Sanayi kenti Kocaeli ihracatta “sınır“ tanımıyor
SON DAKİKA Avrupa’nın en büyük 7’nci limanı konumunda olan “Sanayi ve liman kenti“Kocaeli ihracat yapmaya devam ediyor.
Ogesti SONDAKIKA
sanayi & tarım teknolojileri
Türkiye’nin en değerli şirketleri – Ogesti
Türkiye’nin en değerli şirketleri hangileri? Brand Finance, 2020 yılının en değerli Türk markaları araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Hepimiz Türk ..
Fatih ALTUNBAŞ
veri gazeteciliği
Yapay uydular, yeryüzünü daha “bağlantılı“ hale getiriyor
Uydu teknolojisi, insanoğluna uzayı ve yeryüzünü araştırma ve gözlem yapma olanağının yanı sıra gündelik hayatta iletişiminden küresel konumlamaya kad..
Ogesti SONDAKIKA
yapay zeka
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.