Nepotizm Nedir?

Nepotizm nedir? Akşamları televizyon izlerken çıkan tartışmalarda veya gündüzleri web sayfalarında gezerken karşımıza çıkan Nepotizm, Akraba veya adam kayırma, Adil olmayan ayrımcılığa verilen isimdir.
Paylaş

Nepotizm nedir? Akşamları televizyon izlerken çıkan tartışmalarda veya gündüzleri web sayfalarında gezerken karşımıza çıkan Nepotizm, Akraba veya adam kayırma, Adil olmayan ayrımcılığa verilen isimdir.

Latince ’den dilimize geçen Nepotizm,”Nepot” İngilizce olarak “nephew” (Yeğen) olarak değişik çalışmalarda ifade edilmiştir. Osmanlıda bu kelime iltimas olarak kuıllanılmıştır.

Devlet veya kamu kurumlarında yapılan görevli atamaları sırasında liyakat esasına dayanmayan Akraba, eş veya dost görevlendirmeleri ile ortaya çıkar.

Bu alanda yapılan görevlendirmeler bilgiden çok rica ve istek üzerine oluşur. Günümüzde ki hali ise Torpil olarak kullanılabilir.

Tarih boyunca Kurum ve Kuruluşlarda adam kayırmacılığına rastlanmıştır. Günümüzde de buna rastlamak mümkündür. Bir kişinin eğitimine, bilgisine bakılmaksızın Daha üst görevli ricası ile gerçekleşen işlemler sonucunda o kuruma gelen kişiyi dışarıdan gözlemleyerek tespit edebiliriz.

Nepotizm Nedir

Nepotizm Türkçe’de ne anlama gelir?

  • Torpil
  • Dayıcılık
  • Kohumbazlık
  • İltimas
  • Kayırmacılık

Nepotizm Kavramı öznel çıkarlardan dolayı yapıldığı için genellikle mağdurlar yarattığı düşünülür. Aynı zamanda bu düşünce kurumlara zarar verebilir.

Nepotizm Nasıl ortaya çıktı?

Nepotizm kavramı Rönesans dönemi öncesinde Papa’ların nitelikli ve eğitim düzeyine bakılmaksızın yeğenleri için üst kademelerde iş bulma çabaları sonucunda ortaya çıkmıştır.

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
30/11/2020
Etiketler
nepotizm, adamkayirma, nepotizmnedir, nepotizmnasilortayacikti
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
Dijital Medya Nedir? Hangi sosyal medya alanlarını kullanıyorlar?
Dijital yayıncılık Nedir? Türkiye’de ve Dünya’da dijital yayıncılık yapan firmaların faaliyet alanları, Dijital yayıncılığın önemi, bu yazımızda dijital yayıncılık ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz?
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
VLK Vulkania coin nedir, hangi borsalardan alınabilir? Detaylar Haberimizde
2022 Yılı içerisinde popüler olacağını düşündüğümüz coinlerden birisi de VLK coin yani Vulkania coin. Bize göre Coinmarketcap’ten daha etkileyici ve d..
Fatih ALTUNBAŞ
veri gazeteciliği
Akıllı Telefon Pil Ömrünü Uzatma
Akıllı telefon pil ömrünü uzatma, akıllı telefonlarımızın şarjları hepimizin hayatında büyük sorunlardan birisi olmakla beraber akıllı telefon pilimiz..
Fatih ALTUNBAŞ
veri gazeteciliği
Kuantum Bilgisayar Nedir?
Kuantum bilgisayar nedir? Kuantum bilgisayarlar, kuantum fiziğinin temellerine dayanan bu sayede normal bilgisayarların ulaşamayacağı düzeyde işlem ya..
Fatih ALTUNBAŞ
veri gazeteciliği
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.