Dijital Medya Nedir? Hangi sosyal medya alanlarını kullanıyorlar?

Dijital yayıncılık Nedir? Türkiye’de ve Dünya’da dijital yayıncılık yapan firmaların faaliyet alanları, Dijital yayıncılığın önemi, bu yazımızda dijital yayıncılık ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz?
Paylaş

Dijital yayıncılık Nedir?

Türkiye’de ve Dünya’da dijital yayıncılık yapan firmalar, dijital yayıncılığın tarihi ve faaliyet alanları, Dijital yayıncılığın önemi, bu yazımızda dijital yayıncılık ile ilgili kapsamlı ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz? Ayrıca online iş fikri olarak dijital yayıncılık için gereksinimleri bir sonraki konumuzda hazırlayacağız.

Günümüz dünyasında internetin her eve girmesinin yanında gelişen bilgisayar ve telefon teknolojisi, yaygınlaşan mobil internet kullanımı ile birlikte internet her anımızın bir parçası olmuş durumda.

 Bu gelişmelere paralel olarak, gazete satışında yaşanan azalışla birlikte, yerel basın yayın organlarının büyük kısmı sadece internet üzerinden dijital yayın yapmaya, küçük bir kısım ise hem internet hem de gazete basımına devam etmekteler.                

Kullanıcıların ne istediklerini etkileşim sayesinde anlık anlayabilen yayın organları, içeriklerini video, fotoğraf şeklinde hazırlamakla kalmayıp bunları paylaşacakları platformları da belirlemeye başladılar. İşler öyle detaylandı ki, eskiden üç dört gazete tek bir matbaadan basım yaptırırken şimdilerde firmaların büyüklüğüne bakılmaksızın hepsinin kendine özel web sayfası oldu.

Bu beraberinde daha hızlı videoları işleyen bilgisayar ihtiyacını ve birçok platform olduğu için tasarımcılarında işe karışmasını sağladı. Günümüzde her ne kadar gazete, dergi, katalog basımı devam etse de satış ortalamasına bakıldığında dijital ortama aktarılan gazetelerin giderlerini azaltarak gelirlerinde artış olduğunu ve kullanıcısı ile her an etkileşimde oldukları için daha akılda kalıcı olmalarını sağlıyor.

Dijital Medya Nedir

Dijital medya bilgisayar, telefon, tablet gibi unsurlardan gazete, dergi, katalog gibi unsurların çevrimiçi ortamlarda anlık olarak okunabilmesi anlamına geliyor.

Dijital Yayın organlarının faaliyet alanları nedir? Hangi alanları aktif kullanmalılar?

 

Dijital medyanın faaliyet alanı oldukça fazladır. Sıralama yapıldığında Dijital yayın organlarının ağırlıklı olarak Twitter, Facebook ve İnstagram olarak belirlenmiştir. Bunun da detaylı olarak hesaplanarak kullanılması gerekmektedir.

Örneğin: facebook’ ta haber siteleri için sürekli paylaşım yapmak etki alanını düşürürken Twitter’ da tam tersi bir durum ortaya çıkmakta, instagram’ın ise belirli bir takipçi sayısından sonra dışarıya doğrudan yönlendirme yaptırdığından dolayı en son tercih edilenler arasında yer alıyor.

İnternet Sitesi Sahibi Olmak

Paylaşım sıklığı olarak Her an paylaşım alanı Twitter, bir iki saat arayla paylaşım yapılacak Facebook ve en önemli haberleri atacağınız günde 5 6 gönderi şeklinde instagram gelmektedir.

İçeriğinize göre farklı sosyal medya alanlarını da tercih edebilirsiniz fakat en çok kullanılanlar bu üç sosyal alandır. Sitenize de takipçi sayınız arttıkça belki de organik takipçiden çok sosyal medyadan tıklama alacaksınız. Bu tamamen paylaşımlarınıza ve tasarımlarınıza bağlı.

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
01/12/2020
Etiketler
bilgisayarteknolojisi, ogesti, dijitalyayincilik, dijitalyayin, dijitalyayinedir, dijitalmedya, dijitalmedyanedir
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
Sosyal Turizm Nedir?
Sosyal turizm nedir? Sosyal turizm nasıl yapılır. Turizm çeşitleri nelerdir? Bu soruların cevaplarına ulaşmak için içeriğimizi okuyabilirsiniz.
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Binance\'in 3. Yıl Dönümü Etkinliği!
Binance\'in 3. Yıl Dönümü Etkinliği! 250.000 $ Değerinde BNB, CHR ve PNT Tokenleri Dağıtılacak! Kriptopara gündemi kampanyalar
Ogesti SONDAKIKA
kripto para
Huawei, Okula Dönüş Kampanyası ile indirim fırsatları sunuyor
Huawei, Okula Dönüş Kampanyası kapsamında MateBook 13, MatePad Pro, FreeBuds 3 Serisi’nde ve akıllı bileklerinde indirim fırsatları sunuyor...
Ogesti SONDAKIKA
akıllı telefonlar
Topraksız(hidroponik) tarım nedir? Avantajları
Topraksız tarım(hidroponik tarım) bitki yetiştirmede kullanılan tarih boyunca denemeleri yapılmış son zamanlarda evlerin gelişimi ve toprak alanlara u..
Fatih ALTUNBAŞ
veri gazeteciliği
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.