Dijital içerik nedir? İçerik üreticiliği

Dijital içerik nedir ve dijital içerik üreticiliği nasıl yapılır? Soruları pandemi sürecinde en çok merak edilen konulardan birisi oldu. Bu sorularınıza yardımcı olmak amaçlı Ogesti olarak merak ettiğiniz konulara değinmek istedik. İyi okumalar dileriz.
Paylaş

İçerik nedir? Dijital içerik nedir?

Freelancer olarak çalışma ve çevrimiçi hayattaki rekabetin artması ile İçeriklerimiz daha önemli bir hale geldi. Bunun sonucunda hepimiz dijital içerik nedir? Tam olarak bilmek için araştırmalara başladık. Dijital içerik nedir? Diye sormadan önce içerik nedir? Bunu incelememiz gerekiyor.

İçerik, ”Bir şeyin içinde bulunan ögelerinin taşıdığı özün tümü” olarak belirtilmektedir.

Dijital dünya için bu anlamı kullanacak olursak İnternet ortamında sunulan bir çok şeyin bu anlama geldiğini görürüz. Yazı, Resim, Video, Oyun gibi şeyler Dijital içerik nedir? Sorusuna cevap olarak verilebilir.

“Dijital içerik hedef kitleye mesajı ulaştıran her şeydir”

Dijital Dünya’da paylaşımlarımızın binlerce kişiye ulaşması sebebi ile paylaşılan içerik sayılarında ciddi artışlar vardır. Bu artışa neden olan en büyük etkenlerden bir tanesi de pandemi süreci olmuştur. Pandemi ile insanların bir çoğu çevrimiçi hayatta daha fazla vakit geçirmeye ve alışverişlerini çevrimiçi olarak yapmaya başladı. Azınlık olan bir kısmı ise, Online ortamda vakit geçiren insanlar için içerik üretmeye veya çevrimiçi olarak ürünlerini satmaya başladı. Birçok insan şuan sizin de yaptığınız gibi dijital içerik nedir? Sorusunu araştırdı ve buna uygun hareket ederek içerik üreticiliği mesleğine dâhil oldu.

Dijital içerik denince hepimizin aklına Facebook, İnstagram, Twitter, Tik tok, Ogesti gibi sosyal medya platformları gelmektedir. İletişim şekilleri konumuzda incelediğimiz gibi Sosyal medyada bir iletişim şeklidir.

Burada paylaştığımız şeyler içerik özelliği taşır. Doğru hamleler yaparak paylaşımlarımızı hedeflediğimiz kitleye ulaştırırsak herkes tarafından tanınan birisi yada bir firma olabiliriz.

Kaliteli içerikler bu yüzden önemlidir. Sizin veya markanızın etkili içerikler ile internet dünyasında ön plana çıkmasını ve daha çok kişi tarafından tanınmasını sağlar.

Günümüzde birçok firma Online mağazalarda, web sayfalarında ve sosyal medyada kaliteli paylaşımlar yaparak birbirleri ile rekabet içinde kalırlar.

Dijital içerik türleri nelerdir?

Dijital içerik neleri kapsar?

 • Dijital içerik eğlendirir- Kullanıcıları cezbeder ve paylaşılmasını sağlar.
 • Dijital içerik eğitir – faydalı, bilgilendirici içerikler oluşturur.
 • Dijital içerik ikna eder – hedefin kararını etkiler.
 • Dijital içerik dönüştürür.
 • Dijital içerik markayı kitle ile buluşturur

Dijital içerik türleri nelerdir?

 • Pazarlama içerikler
 • E- ticaret içerikleri
 • Sosyal medya içerikleri
 • Detaylı bakacak olursak;
 • Yazılı içerikler
 • Tablolar, grafikler
 • Haritalar
 • Videolar
 • Fotoğraflar
 • Vektörler
 • Sesli içerikler
 • Müzik

Etkili bir içeriğin formülü nedir?

Bu formülü belirlemek için öncelikle sosyal medyadaki amacınızı doğru belirlemeli, rakiplerinizi analiz etmeli, sektörünüze göre hedef kitlenizi seçmeli ve bunlara göre tasarımlar oluşturup düzenli olarak paylaşımlarınıza devam etmelisiniz.

Dijital içerikte metin uzunluğu ne kadar olmalı?

Google uzun içerikleri seven bir arama motorudur. Metinler için ortalama standart olmamakla birlikte bizim deneyimlerimize göre en az 350 kelimeden oluşmalıdır. Ürün tanıtım veya blog açıklamalarınızda olabildiği kadar detay vererek kullanıcıya istediğini vermeniz. Google tarafından içeriklerinizin sevilmesini sağlayacaktır.

Dijital içerik üreticiliği

Dijital içerik üreticiliği nedir?

Dijital içerik üreticiliği Yukarıda da bahsettiğimiz sebeplerden ötürü dijital hayatta var olma savaşı veren firmalar veya kişilerin kendilerinin yaptığı yada yapılması için birisine para ödediği ve istihdam sağladığı meslek kolunun adı olarak geçer.

Dijital üreticiler genelde freelance olarak çalışsalar da, Kamu, özel sektör gibi alanlarda bulunmaları mümkündür.

Günümüzde bir ülkenin üretim yapması konusunu ele alarak inceleyecek olursak eğer, bizce içerik üreticiliği bir üretim şeklidir.

Profesyonel meslek haline gelen dijital içerik üreticiliğinde uzman olan kişiler, web sayfanız veya sosyal medya hesaplarınız için, “Görsel, yazılı, Video” şeklinde içerikler hazırlar.

İyi bir dijital içerik üreticisi olmak için hizmet verdiğiniz markanın amaçlarını, hedef kitlesini ve pazarını iyi tanımalı ve reklam bölümü ile iş birliği içinde çalışmanız gerekir.

Dijital içerik editörü nedir? Dijital içerik editörü ne iş yapar?

Dijital içerikler yazım, tasarım işlemleri tamamlandığında direk paylaşıma verilmeden önce kontrol edilmelidir. Genellikle içerik üreticiliği ile aynı anda yapılsa da aslında ayrı bir meslek koludur. Dijital içerik editörü web sayfasında yüklenmeye hazır olan içeriklerin denetimlerini yaparak uygun formatta yayınlayan kişilerdir.

İçerik Yöneticisi nedir?

İçerik yöneticisi tanımlamasında, “ Tepe kontrol noktasında görev yapan kişi” olarak tanımlanır. İçeriklerin hedef kitleye, yasaya, firmaya uygunluğunu kontrol eder.

Analizleri yapar ve içeriklerin güncel kalmasını sağlar. Pazarlama, reklam ve satış birimleri ile birlikte hareket ederek etkin içeriklerin paylaşılmasında önemli rol oynar.

Ogesti

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
23/01/2021
Etiketler
dijitalicerik, icerikureticiligi, icerikuretimi, dijitalicerikuretimi, ogesti, onlinemagaza, dijitlaiceriknedir, dijitalicerikturlerinelerdir, metinyazarligi
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
Toplumsal Yapı Nedir?
Toplumsal yapı nedir?Toplumsal yapı, anlaşılması oldukça zor bir kavramdır. Toplumsal yapı toplumda organize olmuş ilişkiler bütünüdür. Toplumsal yapı unsurları nelerdir? gelin detaylı inceleyelim.
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Toplumsal Yapı Nedir?
Toplumsal yapı nedir?Toplumsal yapı, anlaşılması oldukça zor bir kavramdır. Toplumsal yapı toplumda organize olmuş ilişkiler bütünüdür. Toplumsal yap..
Ogesti SONDAKIKA
veri gazeteciliği
Uyurken para kazanmanızı sağlayacak pasif gelir kaynakları nelerdir?
Uyurken para kazanmanızı sağlayacak pasif gelir kaynakları, ilk etaplarda verdiğiniz emeklerin, zamanla siz uyurken para kazanmanızı sağlayacak şekild..
Ogesti SONDAKIKA
veri gazeteciliği
Dijitalleş(e)meyen KOBİ’leri Hangi Tehlikeler Bekliyor?
KOBİ’lerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak KOBİ’lerin bir bölümü için ise dijitalleşmeyi bir gereklilik ve zorunluluk olarak görmüyor. Yeni üretim..
Ogesti SONDAKIKA
veri gazeteciliği
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.