Bilim insanları, Parlayan bitkiler Üretmeyi Başardı

Bilim insanları, parlayan bitkiler üretmeyi başardı. Parlayan bitkiler mantar biyolüminesans sistemi ile biyolüminesans üretimini lusiferine dönüştürebiliyorlar. Rus ekibin çalışmaları sonucu elde edilen parlayan bitkiler, tüm bitkilerin kendi kendini aydınlatabilmesine imkan sağlıyor.
Paylaş

Bilim insanları tarafından tüm hayatı boyunca parlayabilen bitkiler üretimini başardı. Teknoloji her geçen gün daha da gelişirken, bilimsel çalışmalar ile insanları şaşırtmaya devam ediyor. Rus bilim insanları tarafından oluşan bir ekip, iki tütün bitkisinin genlerini değiştirmeyi başardı. Bitkilerin genlerinde değişiklik yapan bilim insanları bu bitkilerin ömürleri boyunca ışık yaymalarını sağladı.

Parlayan Birki üretildi

Tabi geliştirilmiş bir şeyi sürekli geliştirme hedefinde olan insanlar tarafından bu konu bir şekilde yine hayvanlara bağlanmış oldu ve bilim insanları tarafından bu yapılan gen değişikliğinin hayvanlar üzerinde de kullanılabileceği açıklaması geldi. (bu başka biri yazının konusu olacak)

Bilim insanları tarafından bu bitkinin gelişiminden itibaren amaçlanan şeyin,  parlayan bitkilerin bir serada toplanıp noel ağacı gibi parlaması değil elbette. Asıl merak edilen genlerinde değişiklik yapılan bu bitkilerin metabolizmalarının nasıl çalışacağı.

Bitkilerin parlaması için rus bilim adamları, tüm bitkilerde bulunan ortak bir asidi, biyolüminesans üretebilen organizmaların bileşiği olan lusiferine dönüştürebilen bir “ mantar biyolüminesans sistemi” kullandı.

Işık saçan bitkiler

Bitkiye bakıldığında karanlıkta çıblak gözle bakıldığında rahatlıkla görünebilmesi dikkat geçiyor fakat belirtmek gerekir ki bitki sadece kendisini aydınlatabilen bir sisteme sahip, yanında maalesef ki kitap okumak isterseniz bir ışık kaynağı bulundurmanız gerekecektir.

Parlayan bitkinin genlerinde, “genel fenotip, klorofil, karotenoid içeriği, çiçeklenme süresi ve tohum çimlenmesi” değişiklikler yapıldığı bildirildi.

Bilim insanları tarafından yapılan bu olayın tüm bitkilere uygulanabileceği söyleniyor. Petunyalar ve güller de dahil.

Parlayan bitkiler ile ilgili paylaşılan video;

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/01K1WlpCAC0" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

 

 

 

 

 

Ogesti ana sayfasına 1 Hafta boyunca sponsor olmak ister misin? Ana sayfamızdan gelir elde etmemekteyiz. Sponsorluğun tek şartı 25 adet kitap hediye etmektir.  1 Hafta boyunca Ana sayfamızda bizim gözde sponsorumuz olabilirsiniz.

Not: Ana sayfamız her hafta sadece 1 firma için açılır. Aynı anda 2 firma reklam veremez. Sponsor olmak için iletişim.

Beğendiyseniz bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi ve bizi arkadaşlarınıza önermeyi unutmayınız. Ogesti ile Türkiye’de her yıl 8 orman dikme hedefimizde (Yılda en az 80 Bin ağaç), Ogesti ’ye desteklerinizi bizlere üye olarak gösterebilirsiniz. Çünkü Ogesti bağımsızlığını koruyabilmek için hiçbir siyasi taraftan destek almamaktadır. Tek gücünü Türkiye’nin esnaflarından ve Öğrenmeye aç insanlardan almaktadır. Tanıdığınız, gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak isteyen esnaflarımızdan bizlere reklam vermesini isteyebilirsiniz. Ayrıca Ogesti ’de eğitim vermek isterseniz bizimle iletişime geçiniz. Ogesti ile Şehrinizde bulunan haberleri okuyabilir, yeni bir iş fikrini inceleyebilir, bize destek olan esnaftan alışveriş yapmak için şehir şehir esnaflarımızın listesine bakabilirsiniz.

“Bir Fikir Bul, Dünya’ya Bir Ağaç Dik, Bilime Katkıda bulun ve Dünya üzerinde hiç kitap okumamış insan kalmayana kadar çalış. Sonra bunları tekrar et.”

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Fatih ALTUNBAŞ
Admin
Yayın tarihi:
18/06/2020
Etiketler
parlayanbitkiler, rusbiliminsanlari, bitki, ışıksaçanbitkiler
.
SONRAKİ
Akıllı Telefon Pil Ömrünü Uzatma
Akıllı telefon pil ömrünü uzatma, akıllı telefonlarımızın şarjları hepimizin hayatında büyük sorunlardan birisi olmakla beraber akıllı telefon pilimizin ömrünü nasıl uzatırız sorusu akıllara gelmekte. Bu içeriğimizde sizin için hazırladığımız bilgileri okuyarak akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatabilirsiniz.
Fatih ALTUNBAŞ
fatih
BENZER İÇERİKLER
Küçük “G” harfi Nasıl yazılır? Yazabilir misin?
Küçük “G” harfi nasıl yazılır? Hayatımız boyunca birçok harfi yazarız. fakat tipografya ’ya meraklı değilsek veya el yazısı hobimiz yoksa hızlıca yazı..
Fatih ALTUNBAŞ
veri gazeteciliği
Kitap nasıl seslendirilir?
Kitap nasıl seslendirilir? Kitap seslendirmek istiyorum diyenlerdenseniz. Kitap seslendirmek için birçok sebebimiz olabilir. Hobi amaçlı kitap seslend..
Fatih ALTUNBAŞ
veri gazeteciliği
Yenilikçi Haber Sayfası Ogesti’de İçeriklerinizi Yayınlayabilirsiniz
Bir internet sitesi düşünün. Bu siteden hem anlık haber hizmeti alabileceksiniz hem yabancı dil eğitimlerine ulaşabileceksiniz hem de çeşitlilik göste..
Fatih ALTUNBAŞ
veri gazeteciliği
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.