Akıllı Telefon Pil Ömrünü Uzatma

Akıllı telefon pil ömrünü uzatma, akıllı telefonlarımızın şarjları hepimizin hayatında büyük sorunlardan birisi olmakla beraber akıllı telefon pilimizin ömrünü nasıl uzatırız sorusu akıllara gelmekte. Bu içeriğimizde sizin için hazırladığımız bilgileri okuyarak akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatabilirsiniz.
Paylaş

Öncelikle akıllı telefonlarda büyük ekran, yüksek çözünürlük görüntü kalitesi keyif verse de, Pilin ömrünü tüketen en büyük düşmanlarından biriside ekrandır. Ekran parlaklığını azaltmak veya otomatik parlaklık seçeneğini kullanmak pil ömrünü uzattığı gibi bulunduğunuz ortama göre size en ideal parlaklık seviyesini sunmaktadır. Eğer piliniz kritik seviyelerde yani %20 veya altında ise ekran parlaklığını kendiniz düşürün.

telefonpilomruuzatmayolları

Akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatacak davranışlar nelerdir?

 

  • Hareketli duvar kâğıtları kullanmaktan kaçının. Her ne kadar akıllı telefonumuza etkileyici bir görüntü kazandırsa da, hareketli duvar kâğıtları cihazı her elimize alışımızda aktifleşerek güç tüketmekte.

 

  • Akıllı telefonlarımız, ideal sıcaklık aralığı olan 16° ila 22°C gibi geniş bir ortam sıcaklığında en iyi performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden 35°C ve üzerindeki ortam sıcaklıklarında kullanmak ve şarj etmek pile daha fazla zarar verebilir. Fazla sıcak ortamlara maruz bırakmamanız gerekmektedir. Akıllı telefonunuzu çok soğuk bir ortamda kullanırken pil ömründe gözle görülür büyük bir azalma fark edebilirsiniz ama bu durum geçicidir. Pil sıcaklığı normal çalışma aralığına döndüğü zaman performansı da normale dönecektir.

 

 

  • Pillerin en büyük düşmanlarından biriside hiç şüphe yok ki arka planda çalışmakta olan uygulamalardır. İşlemcinizi fazlasıyla yorar ve ekstra güç harcarlar. Bu da şarjımızın hızlı bitmesine yol açar. Arka planda çalışan uygulamaları sürekli kontrol ederek kapatmanız sizlere pil ömrünü uzatma imkanı sağlayacaktır.

 

  • Şarj istasyonları ve hızlı şarj aletleri pilinize gereken enerjiyi yüksek volt elektrik ile çok hızlı bir şekilde vererek. Telefonunuzun şarjını tam gösterse de pilinizi tam anlamıyla doldurmaz ve bu da bataryalarınıza büyük ölçüde zarar verir. Akıllı telefonunuzun pil ömrü için Şarj istasyonları ve hızlı şarj aletlerinden uzak durmakta fayda var.

 

 

  • Akıllı telefonunuza uygun şarj aleti kullanmakta pil ömrünüze büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. Mesela tabletleri şarj ettiğiniz şarj aleti ile akıllı telefonunuzu şarj etmek pilinizin ömrünü kısaltmaktadır.

 

  • Akıllı telefonunuzu şarj etmek için öncelikle bataryanızın tamamen boşalmasını bekleyin. Böylelikle tamamen boş bir bataryayı şarj etmiş olacaksınız ve bu telefonunuz için daha sağlıklı olacak. Aynı zamanda şarjınız tam olarak dolmadan prizden çıkartmayın.

 

Telefon omru Uzatma

  • Gece yatarken şarj etme yöntemi hepimiz için en çok tercih edilen yöntem olsa da geceleri akıllı telefonunuzu şarja takmak bataryanızı bozabilmektedir. Telefon tamamen şarj edildiğinde, pildeki elektronik cihazlar, telefonunuza gelen akımı durdurmasını söyler. Güç bu süreçte gelmeye devam etmekte ancak cihazı şarj etmeyerek duvardaki prize geri dönüyor. Fakat bu sürede telefonunuz açık olduğundan şarjınız az da olsa boşalmaya devam edecektir. Batarya %1’lik oranda düşse bile telefon yeniden şarj etmeye başlıyor bu döngüde siz telefonu şarjdan çekene kadar devam etmekte ve uzun vadede bataryaya kalıcı hasarlar verebilmektedir.

 

  • Telefonunuzu güncel tutmak birçok sorunu ortadan kaldırdığı gibi şarj sorununu da kısmen ortadan kaldırmaktadır.

 

 

  • Kablosuz bağlantılar akıllı telefonlarda hiç kuşkusuz en çok güç tüketen birimlerdir. Wi-Fi, Bluetooth, GPS ve 3G diye sıralarsak, 3G ve GPS tamamen şarj düşmanı. Tüm kablosuz bağlantıların kapanması ile hepsinin açık olması arasında en az %50’lik bir fark olabiliyor. Gereksiz şarj harcamamak için Bluetooth bağlantınızı açık unutmayın. Wi-Fi bağlantısı olan yerlerde 3G yerine mutlaka Wi-Fi yi kullanın. Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonunuz var ise “Senkronizasyon” ayarını kapatın.

 

  • GPS’i kapalı tutun, yalnızca ihtiyacınız olduğunda kullanın ve telefonunuzun Wi-Fi üzerinden konumuzunu belirlemesine izin verin.

 

 

 

Ogesti ana sayfasına 1 Hafta boyunca sponsor olmak ister misin? Ana sayfamızdan gelir elde etmemekteyiz. Sponsorluğun tek şartı 25 adet kitap hediye etmektir.  1 Hafta boyunca Ana sayfamızda bizim gözde sponsorumuz olabilirsiniz.

Not: Ana sayfamız her hafta sadece 1 firma için açılır. Aynı anda 2 firma reklam veremez. Sponsor olmak için iletişim.

Beğendiyseniz bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi ve bizi arkadaşlarınıza önermeyi unutmayınız. Ogesti ile Türkiye’de her yıl 80 Bin ağaç dikme hedefimizde, Ogesti ’ye desteklerinizi bizlere üye olarak gösterebilirsiniz. Çünkü Ogesti bağımsızlığını koruyabilmek için hiçbir siyasi taraftan destek almamaktadır. Tek gücünü Türkiye’nin esnaflarından ve Öğrenmeye aç insanlardan almaktadır. Tanıdığınız, gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak isteyen esnaflarımızdan bizlere reklam vermesini isteyebilirsiniz. Ayrıca Ogesti ’de eğitim vermek isterseniz bizimle iletişime geçiniz. Ogesti ile Şehrinizde bulunan haberleri okuyabilir, yeni bir iş fikrini inceleyebilir, bize destek olan esnaftan alışveriş yapmak için şehir şehir esnaflarımızın listesine bakabilirsiniz.

“Bir Fikir Bul, Dünya’ya Bir Ağaç Dik, Bilime Katkıda bulun ve Dünya üzerinde hiç kitap okumamış insan kalmayana kadar çalış. Sonra bunları tekrar et.”

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Fatih ALTUNBAŞ
Admin
Yayın tarihi:
18/06/2020
Etiketler
akillitelefonpilomruuzatma, akillitelefonpil, telefon, verihaberciliği
.
SONRAKİ
Küçük “G” harfi Nasıl yazılır? Yazabilir misin?
Küçük “G” harfi nasıl yazılır? Hayatımız boyunca birçok harfi yazarız. fakat tipografya ’ya meraklı değilsek veya el yazısı hobimiz yoksa hızlıca yazıp geçeriz. Beynimiz bir süre sonra bu harfleri otomatik yazdığından dolayı kendimiz ile çelişmemek için harfler ne kadar doğru yazdığımızı çok sorgulamayız. Bugün küçük g harfini ne kadar biliyoruz onu göreceğiz.
Fatih ALTUNBAŞ
fatih
BENZER İÇERİKLER
1 Milyon Lira Nasıl Kazanılır?
1 Milyon Lira Nasıl Kazanılır? 1 Milyon TL kazanmak birçok kişinin kurduğu büyük bir hayaldir. Milyoner olmanın getirdiği özgürlük ve imkanlar herkesi..
Ogesti SONDAKIKA
veri gazeteciliği
Dijital içerik nedir? İçerik üreticiliği
Dijital içerik nedir ve dijital içerik üreticiliği nasıl yapılır? Soruları pandemi sürecinde en çok merak edilen konulardan birisi oldu. Bu sorularını..
Ogesti SONDAKIKA
veri gazeteciliği
UZAY TEKNOLOJİLERİ SAYESİNDE HAYATIMIZA GİREN 8 ÜRÜN
Uzay araştırmalarının yüksek maliyetli ve en son teknoloji ürünleri kapsaması, günlük hayatımızı da şekillendirdi. Kısıtlı alana sahip uzay araçlarını..
Fatih ALTUNBAŞ
yapay zeka
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.