Podcast nedir? – Online iş fikirleri

Podcast nedir? Podcast yayıncılığı nasıl yapılır? Podcast’ler birkaç yıl öncesine kadar küçük bir kitleye hitap ederken günümüzde, dijital medyanın gelişimi ile birlikte oldukça popüler bir hal aldı. Yazımızda podcast yayıncılığı için hangi ekipmanlar gerekli? Podcast yayıncılığına nasıl başlanır? Ve en iyi podcast yayını yapan kişilere bakacağız.
Paylaş

Yazımızın Konu Başlıkları

 1. Pocast nedir?
 2. Podcast yayıncılığı nasıl yapılır?
 3. Podcast yayıncılığı hangi platformlarda yapılır?
 4. Podcast için gerekli ekipmanlar nelerdir?
 5. Örnek alabileceğiniz podcast programları listesi

Podcast nedir?

Podcast İngilizcede “ipod” ve “casting” sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir tanım sözcüğüdür.

İpod’lar ilk çıktıkları zaman RSS FEED üzerinden içeriklerin yayınlanması ile birlikte hayatımıza dahil olan yayıncılık akımı. Yıllar geçmesine rağmen, içerik üretiminde üst seviyelere çıktığımız şu günlerde (video,oyun yayıncılığı vb.) hala öenmli bir kitle tarafından rağbet görmekte. Hatta Apple firmasının bu konuda Apple music ile podcast’i ayıran önemli bir adım attığını biliyoruz.

 

Tüketim kitlesi ve yıllar boyu araştırmalara konu olan podcast. ABD’de yaplan incelemelere göre heryıl giderek artmaya devam etmekte. Hal böyle olunca da podcast alanına yeni fikirleri olan  girişimciler akın etmeye devam ediyor.

 

Podcast yayınları ilk etapta tek kişilik hallerde yapılsa da günümüzde uzak bağlantı şansının artması ile, çeşitli konularda uzmanların birlikte podcast yayını yaptıklarını görmekte mümkün.

Podcast yayın çeşitleri nelerdir?

 • Tek kişilik yayın
 • İki kişilik yayın
 • İkiden fazla kişinin katıldığı yayın
 • Karışık katılımcı sayısı

Yukarıda ki podcast kişi sayısına göre incelenmesini gördünüz. Bu işi yapacaksanız içeriğinize ve konuşmacıların sayısına kadar belirlemeniz gerekli.

Podcast yayıncılığı nasıl yapılır?

 Podcast yayıncılığı yapmanın ilk adımı, uzman olduğunuz takılmadan anlatım yapabilecğeiniz bir konu seçimi ve bu konuyu kullanıcılara nasıl sunacağınızı belirleyerek başlamalısınız. Hadi ekipman alalım bir şekilde hallederiz demekle bu işler başlamıyor maalesef. Podcast sürecinde tanınana kadar kendi başınıza olacaksınız.

Podcast yayıncılığı yapmak için belirlemeniz gerekenler nelerdir?

 • İçerik
 • Kişi sayısı
 • Nasıl sunacaksınız
 • Haftada kaç yayın olacak

Podcast Nedir

Bunlar bizim için en önemli adımlar, ekipmanlar bir şekilde halledilir güzel bir fikre sahip olduktan sonra.

Podcast yayıncılığı önem isteyen bir iştir. Tıkanmadan anlatacağınız konular seçmeniz gerekir.

 

Podcast konunuzu belirlediniz diyelim. Hazırlık sürecini de hallettiniz (haftalık kaç yayın, kaç kişi, kaç dakika, vb.) şimdi belirlediğimiz alanda konu sıralaması yapmalıyız. İlk hangi konudan başlanılacak, en çok dinlenmesini düşündüğünüz konu hangisi, işinizin patlama anları varsa sponsordan nasıl bahsedeceksiniz. Bunları listeledikten sonra.

Hangi platformlarda podcast yayını yapılır?

Genel podcast programcıları belli başlı uygulamalar üzerinde paylaşım yapmaktalar. Aşağıda listelediklerimizin dışında diğer sosyal alanda da podcast yayın isminizle sayfa açın ki, bir çok sosyal alandan ziyaretçi çekip tanınırlığınızı arttırabilesiniz.

Podcast yayın platformları

 • Soundcloud
 • Youtube
 • İtunes
 • Spotify

Yukarıda ki yayın kanallarınızdan birisini veya bir kaçını seçerek hedefinizi belirleyin. Bu alanda podcast yayını yapan insanları da takip edin ki, hangi platformda kaç paylaşım yapılıyor aklınızda fikir olarak bulunsun.

Podcast Ekipmanları Nelerdir

Podcast için gerekli ekipmanlar nelerdir?

Podcast yayıncılığı için çok uçuk bütçelere gerek yok, bizde size uygun ve minimum fiyat aralığında başlangıç tavsiye ediyoruz. İlk başlayan podcast kanalları için

Bir adet USB mikrofon ve bir bilgisayar yeterli olacaktır. Ses düzenlemesi gerekirse de audacity programından yararlanabilirsiniz.

Yukarıda ki belirttiğimiz tek kişilik yayın için, kişi sayısına göre mikrofon sayısı artmalı ve uzaktan bağlantı yapılacaksa onu göre işlemler yapmanız gerekli.

 

Dilerseniz orta düzey bir sistem yapmak istediğinizi farz edelim.

Orta düzey bir sistem için neler gerekli?

 • Xlr mikrofon
 • Saffire pro – ses arabirimi
 • Xlr kablolar
 • Adobe audition ses yazılımı
 • Harici ses yedekleme

Bilgisayar

 

Podcast’i hangi seviyede yapacak olursanız olun çok teferruatlı bir ekipmana ihtiyacınız yok önemli olan sesin kalitesi ve insanların sizi dinlemesi için iyi bir içerik. Bunun haricinde de istikrarlı olmanız.

Çünkü hemen hemen ilk podcastınızda herkes tarafından tanınmayacaksınız hatta belki izlemesi bile olmayacak o yüzden umudunuzu hep diri tutmanız ve içeriklere devam etmeniz gerekli.

Podcast Yayıncısı Nasıl Olunur

Örnek alabileceğiniz podcast programları

Yaşasın bağzı filmler

İsminden de anlaşılacağı üzere filmler ve film kahramanları üzerine içerik üreten podcast yayınları yapıyorlar. İçeriklerine soundcloud üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hayatlar hikayeler

Podcast yayının da farklı ülkelerden, mesleklerden olan insanlar ile sohbet ediliyor. Böylece farklı hayatların nasıl olduğunu görebiliyoruz. İtunes ve spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

Tekno seyir

Teknoloji üzerine değerlendirmelerde bulunan bir podcast yayını. Teknoloji meraklıları için oldukça geliştirici içerikler üretiliyor. İtunes ya da spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

1 oyundan fazlası

Futbol, basketbol vb. spor aktiviteleri üzerine yapılan podcast yayınları. Yayınlarına itunes ya da soundcloud üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Podcast yayıncılığı iş fikrimiz burada bitmiştir. Diğer iş fikirleri için tıklayabilir, Ogesti ’den iş fikriniz hakkında iş birliği için destek talebinde bulunabilir ya da Türkiye’de her yıl 8 orman hedefimize ulaşmak için bizi arkadaşlarınıza önerebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda Görüşmek Üzere.

Ogesti Üyelik

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
28/07/2020
Etiketler
podcastnedir, podcast, podcastyayıncılıgı, podcastekipmanları, isfikirleri, onlineisfikirleri
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
Milletvekili Aylin Cesur: \"Sosyal Medya Yasası Bir İntikam Yasasıdır\"
TBMM’nde dün görüşülen Sosyal Medya Yasası üzerine İYİ Parti adına bir konuşma yapan Milletvekili Dr. Aylin Cesur iktidara seslendi ve en çok gençlerin kullandığı ama artık çağdaş dünyanın iletişim yolu olan ve herkesin kullandığı sosyal medyaya yasaklar gelmesini eleştirdi.
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Adana’da silahlı saldırıya uğrayan kişi yaralandı
SON DAKİKA Adana’da pompalı tüfekle saldırıya uğrayan kişi yaralandı. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi’nin şampiyonu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Takımı oldu.
Yalova Ortopedikler Spor Kulübü’nün (YOSK) ev sahipliğinde Yalova Terma City’nin katkılarıyla düzenlenen Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper L..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Hatay’da minibüs ile otomobil çarpıştı: 5 yaralı
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde minibüs ile otomobilin çarpıştığı kazada 5 kişi yaralandı.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.