Kutlu Adalı Kimdir? Kutlu Adalı’yı kim öldürdü?

Sedat Peker’in, ’’derin devletin başı’’ olmakla suçladığı eski Bakan Mehmet Ağar’ı, faili meçhul şekilde öldürülen Kutlu Adalı cinayetini açıklaması sonrası gündeme bomba gibi düştü. Peki Kutlu Adalı kimdir, nasıl, nerede ve kim tarafından öldürüldü?
Paylaş

Kutlu Adalı, 1935 Lefkoşa doğumlu Kıbrıs Türkü bir gazeteci, devlet memuru, şair, yazar ve yayıncı. Antalya’da ilk, orta ve lise eğitimini tamamlayan Adalı, geri döndüğü Kıbrıs’ta 1950’lerden itibaren kitaplar ve dergilerde yazılar yazmaya başladı. Kendisine ait Beşparmak Yayınevi’ni 1959’da kurdu. Beşparmak adlı kültür dergisini çıkardı. Söz, Ortam, Kıbrıs Postası ve Yeni Düzen gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Yaşamı boyunca şiir yazdı.

Kutlu Adalı, 1961 – 1972 yılları arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın özel kalem müdürlüğünü yaptı. Fakat kamu hizmetinden ayrılması ile 1985’ten sonra Denktaş’a muhalefet eden ve Kıbrıslılık kavramını öne çıkaran köşe yazıları yazmaya başladı. Kıbrıs Türk Barış Derneği ile Bağımsız ve Federal Bir Kıbrıs İçin Temas Grubu’nun kurucuları arasında yer aldı.

KUTLU ADALI NASIL VE NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ? KUTLU ADALI’YI KİM ÖLDÜRDÜ?

Kutlu Adalı, 6 Temmuz 1996 günü evinin önünde vurularak öldürüldü. Kuzey Kıbrıs yönetimi makamlarının başlattığı soruşturma sonuç vermedi ve cinayeti kimin işlediği belirlenemedi. Bunun üzerine eşi İlkay Adalı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye aleyhine dava açtı. 31 Mart 2005’te mahkeme, “cinayet hakkında yeterli ve inandırıcı araştırma yapılmadığı” gerekçesi ile Türkiye’yi mahkûm etti. Türkiye’ye, manevi tazminat olarak İlkay Adalı’ya üç ay içinde ödenmek üzere 20 bin avro, mahkeme masrafları için ise 75 bin avro, toplamda ise 95 bin avro para cezası kesildi.

Kutlu Adalı cinayetinin arka planında onun ikon müzesi olarak görev yapan ve “paha biçilmez” eski eserlerin yer aldığı St. Barnabas Manastırı’nda yaşanan silahlı bir baskını araştırması vardı. Olay, 14 Mart 1996’yı 15 Mart’a bağlayan gece gerçekleşti; manastırdaki üç nöbetçiyi saf dışı edip bir odaya kilitleyen maskeli ve silahlı kişilerin neler çaldığı açığa çıkarılamadı. Adalı, dokuz gün sonra, 23 Mart günü yayımladığı haberinde baskında KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’na bağlı araçların kullanıldığını açıkladı. Baskılar üzerine Başbakan Hakkı Atun olayın “askerî bir operasyon” olduğunu açıkladı.

Kutlu Adalı, 2 Nisan 1996 tarihinde tehdit edildiğini açıkladı. Bu tarihten sonra da kendisine tehditler devam etti. Ölüm tehditleri dikkate alınmadı ve 6 Temmuz günü evinin önünde suikast gerçekleşerek, Adalı öldürüldü.

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Fatih ALTUNBAŞ
Admin
Yayın tarihi:
23/05/2021
Etiketler
kutluadali, kutluadalikimdir, kibriscinayeti, gazeteciicnayetleri, sedatpeker
.
SONRAKİ
Kaş ilçesinde dalgıçlar deniz dibi temizliği için daldı
Antalya’nın Kaş ilçesinde dalgıçlar tarafından deniz dibi temizliği yapıldı.
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Adana’da cinayet davasının 2 sanığı müebbet hapse çarptırılıp tahliye edildi
Adana’da, bir kadını öldürdükleri iddiasıyla müebbet ve 7 yıl 11’er ay hapse mahkum edilen 2 sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi...
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Mersin’de sahte içki ve uyuşturucu operasyonu
Mersin’in Tarsus ilçesinde sahte içki ve uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 kişi tutuklandı.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Adana’da park halindeki otomobil yandı
SON DAKİKA Adana’da park halindeki otomobil yandı.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.