İYİ PARTİ ISPARTA MİLLETVEKİLİ DR. AYLİN CESUR’UN ISPARTA’NIN YALVAÇ İLÇESİNDE YAŞANAN SU SORUNU ÜZERİNE BASIN AÇIKLAMASI

“YALVAÇ’IN SU SORUNU BİZİM DE SORUNUMUZDUR”
Paylaş

Bugün Yalvaç Halkı’nın, bizim de duyarsız kalamayacağımız bir önemli sorunu var; susuzluk! Yalvaç’ımız yıllardır görülmemiş ciddi bir su sorunu ile karşı karşıya. Yaşanan su sorunu, evinde su kullanan vatandaşımızdan çiftçimize, sanayicimize kadar pek çok kesimi ciddi şekilde mağdur edecek düzeyde ve acil çözüme ihtiyaç duyuyor.

Ülkemizin son aylarda yaşadığı büyük çaplı afetlerde ve çevre felaketlerinde de gördüğümüz üzere, yapılabilecek onca şey varken, ülkeyi yönetenler maalesef tedbir almıyor, geç kalıyor ve kalmakta!

Konu hakkında ne düşünüyorlar, hiçbir açıklama duymadığımız için bilmiyoruz.

Yalvaç Isparta’mızın en büyük ilçesi ve Yalvaç halkının çabalarıyla da sürekli gelişiyor. Bu mevsim çok kuraktı ve aslında geliyorum diyen bir su kıtlığı da vardı.

Suçıktığı’ndan gelen ve Yalvaç’ı besleyen bir kaynak var ancak bu kaynağın ıslah edilmesi ve kaynaktan daha çok suyun toplanabilmesi için Yalvaç’ın artan su ihtiyacına paralel olarak son beş yıl içinde gerekli alt yapı çalışmaları rahatlıkla tamamlanabilecekken tamamlanmadı. Ayrıca mevcut olanı yetmiyorsa çevreden başka kaynak araştırılmalı ve senelerdir ülkeyi yöneten iktidar tarafından buna göre projelendirme yapılmalıydı.

Sayılar, veriler, su tüketiminin ne kadar olduğu, su tüketimine ne kadar ihtiyaç olacağı, ne kadar yağış olduğu, su kaynaklarında ne kadar su kaldığı gibi bilgilerin hepsi önlerindeyken, Yalvaç’ta sorunu bugün ki boyuta getiren bunları değerlendirmeyen veya değerlendiremeyen bir yönetim anlayışıdır. Belediye ne yapar? Hiçbir hazırlığı yok mudur? Yedek planı yok mudur? Bir kriz var, krizin yönetimine hazırlıksız. 7,5 yılın rahatlığının getirdiği hantal bir belediyecilik anlayışı ile çözemezsiniz sorunları!

Su kaynaklarının ortasında olan Isparta’mızın en büyük ilçesi Yalvaç’ın 21. Yüzyılda çamaşır, bulaşık yıkayacak suyu dahi bulamaması, kabul edilemez bir skandaldır. Bu sorun neden ortaya çıktı, ne kadar sürecek, çözümü için neler yapılıyor başta Yalvaç Belediyesi olmak üzere, Yalvaç halkı yetkililerden bir açıklama bekliyor!

Vatandaşlardan aldığımız bilgiye göre; Suçıktığı mevkiindeki köylerimizden gelen, su kaynağının Yalvaç’a yetmeyebileceğine dair uyarılar da dikkate alınmamış görünüyor. Ortada bir su krizi var ancak bu kriz Yalvaç’a göz göre gelmiş!

“BU ÇAĞDA, YALVAÇ’IMIZA VE BÖLGEYE REVA GÖRÜLEN SUSUZLUK BİR BÜYÜK AYIPTIR”

Acilen çözüm bekleyen bu sorun için şu andan itibaren bir an önce yapılacakları ve bundan sonra yapılması gerekenleri konuşmamız ve devletin ilgili kurumlarının bir an önce harekete geçmesi gerekiyor.

Uzman bir heyet, su sorununun hemen çözümü için neler yapılabilir, çevre bölgelerden nasıl destek alabilir bunu tespit etmeli.

Daha sonrasında kuraklığın ve su kıtlığının devam edebileceği ve seneye de yaşanabileceği ön görüsü ile, bu yıl içinde gerekli alt yapı çalışmaları yapılmalı ve gerekirse başka kaynaklardan Yalvaç’a su getirilmeli.

Ben Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in, Suyu Getiren Adam’ın, Barajlar Kralı’nın yanında 20 yıldan fazla yakın mesai yapmış biri olarak suyun önemini çok iyi biliyorum. Ve suyu yokken getiren o büyük devlet adamının bize aşıladığı sorumlukla, bu çağda Yalvaç Halkına reva görülen bu yokluğu ayıplıyorum! Bugüne kadar özellikle köylerimizde yaşanan, Yenişarbademli’mizde de yaşanan su sorunu için, Eğirdir Gölü’müzdeki sorunlar için çalıştık. Sorunları ve yapılması gerekenleri dile getirdik ve ilgili kurumları, bakanlıkları konunun çözümü için harekete geçmeye çağırdık.

Aynı ciddiyetle ve kararlılıkla Yalvaç’ın su sorununun da bir an önce çözüme kavuşması için Isparta Halkının vekili olarak, Isparta Milletvekili olarak, aynı zamanda bana “Demirel’in kızı“ unvanını veren Isparta halkının verdiği bu büyük sorumlulukla da, Suyu Arayan, suyu bulan, suyu sadece Isparta’ya değil, Türkiye’ye getiren adamın kızı olarak da elimden geleni yapacağım ve konunun sonuna kadar takipçisi olacağım.

Bir kez daha bütün yetkilileri, Yalvaç Belediyesi’ni ve devletin kurumlarını Yalvaç’ın su sorununun çözümü için derhal harekete geçmeye çağırıyorum.

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Fatih ALTUNBAŞ
Admin
Yayın tarihi:
08/09/2021
Etiketler
ısparta, iyiparti, aylincesur, yalvaç
.
SONRAKİ
Bugün 23.914 vaka tespit edilirken, 262 kişi hayatını kaybetti.
Fahrettin Koca: Vaka sayımız 23.914. Can kaybımız 262. Tablodaki ciddi seyri kontrol altına almak ve can kayıplarını azaltmak için elimizdeki imkân tedbirler ve aşıdır.
Fatih ALTUNBAŞ
fatih
BENZER İÇERİKLER
Hatay’da silah kaçakçılarına yönelik operasyonda 7 kişi yakalandı
HATAY HABERLERİ, Hatay’ın Antakya ilçesinde silah kaçakçılarına yönelik operasyonda 7 kişi gözaltına alındı.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Osmaniye’de halı saha sevinci
Osmaniye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında 145 gün önce geçici olarak kapatılan halı sahaların yeniden hizmete açılması..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Adana’da havai fişek patlamasında kopan parmakları belediye personeli buldu
Adana Büyükşehir Belediyesi personeli, Adana Demirspor’un 9 Mayıs’ta Süper Lig’e yükselmesinin ardından yapılan kutlamalarda, havai fişek patlaması so..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.