“1,5 Adana“ya ikincilik ödülü

ADANA HABERLERİ, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Elektromobil Takımı öğrencilerinin tasarladığı 1,5 Adana isimli elektrikli otomobil, TEKNOFEST 2020 kapsamında TÜBİTAK tarafından Kocaeli’de düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışması’nda ikincilik ödülü aldı.
Paylaş

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Elektromobil Takımı öğrencilerinin tasarladığı 1,5 Adana isimli elektrikli otomobil, TEKNOFEST 2020 kapsamında TÜBİTAK tarafından Kocaeli'de düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışması'nda ikincilik ödülü aldı.

ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, yarışmadan dereceyle dönen Çukurova Elektromobil Takımı Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Akıllı ve öğrencileri kabul ederek başarılarından dolayı tebrik etti. Üniversite adına takımla gurur duyduklarını belirten Tuncel, başarılarının devamını diledi.

Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Başkanı ve Çukurova Elektromobil Takımı Danışmanı Prof. Dr. Akıllı da üniversitenin yıllardır kendilerine desteğinin sürdürdüğünü söyledi.

TÜBİTAK'ın elektrikli araç yarışlarının 6 yıldır yapıldığını belirten Akıllı, takımlarının da sürekli yükselen bir grafikle yarışmalara katıldığını kaydetti.

Yarışmanın elektrikli ve hidrojenle çalışan araçlar olmak üzere iki kategoride yapıldığını ve toplam 48 takımın katıldığını anlatan Akıllı, 1,5 Adana'nın 44 elektrikli araç arasında ikinci olduğunu kaydetti.

tübitak

Son 4 yılın en başarılı takımı olduklarını dile getiren Akıllı, "Aracımız bataryayla çalışan elektrikli bir araç. 105 kilogram ağırlığında ve iki kişilik. Bu yarışma Kocaeli'nde yapıldı. Kocaeli'de 60 kilometrelik bir parkuru aracımız 30-35 kuruş harcayarak tamamladı ve ikincilik ödülü aldı. Geçen yıl bu yarışmada birinci olmuştuk." diye konuştu.

Takımlarında 30 öğrencinin bulunduğunu ifade eden Akıllı, bundan sonraki hedeflerinin gelecek yıl İstanbul'da düzenlenecek yarışmada birinci, Avrupa'da gerçekleştirilecek yarışmada ise ilk üç içerisinde yer almak olduğunu belirtti.

Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Hacı Kılınç da takımlarının son 4 yılda iki birincilik, iki de ikincilik elde ettiğini söyledi.

Kaynak: ADANA (AA)

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
28/09/2020
Etiketler
adana, adanahaber, çukurovaüniversitesi, teknofest, otomobil
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
“Şeker hastalığı kalp yetmezliğine neden olabilir“ uyarısı
Medicana Avcılar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan Özdolap, bozulmuş açlık şekeri ve şeker tolerans bozukluğu olan kişilerin, ileride şeker hastalığı gelişme ve kalp-damar hastalıkları oluşması açısından risk altında olduğunu bildirdi.
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 33 milyon 552 bini geçti
Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 33 milyon 552 bini aş..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Burdur’da uyuşturucu operasyonunda 2 kişi tutuklandı
BURDUR HABERLERİ, Burdur’da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda iki kişi tutuklandı.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde kazı çalışmaları sürüyor
Mersin’de, milattan sonra 2. ve 3. yüzyılların önemli limanlarından olduğu ortaya çıkarılan Soli Pompeiopolis Antik Kenti’ndeki sezon kazıları devam e..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.