Osmaniye’de yer fıstığının ekim alanları genişledi rekoltesi arttı

Osmaniye’de yer fıstığının üretim alanları genişlerken, 2020 rekoltesinde bir önceki yıla göre yüzde 12\'lik artış kaydedildi.
Paylaş

Osmaniye'de yer fıstığının üretim alanları genişlerken, 2020 rekoltesinde bir önceki yıla göre yüzde 12'lik artış kaydedildi. Türkiye üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını karşılayan Osmaniye'de kilogram başına fıstık fiyatlarındaki artış da üreticinin yüzünü güldürdü. 

Önceki yıl 132 bin 881 dekar alana yer fıstığı ekimi yapılan kentte, 2020 yılında ekim alanı 149 bin 157 dekara yükseldi. Bölgede yer fıstığında 2019'da 50 bin 373 ton ürün elde edilirken, geçen yıl yüzde 12'lik artışla rekolte 56 bin 680 tona yükseldi.

Yer fıstığının kilogram fiyatı 2019 yılında 6-7 lira civarındayken geçen yıl kilogram başı fiyatı 10 liraya çıktı. 

Osmaniye Tarım ve Orman Müdür Vekili Recep Bulut, AA muhabirine, yer fıstığının dönüm başına verimi ve satış fiyatı nedeniyle kentteki üreticiler tarafından en çok tercih edilen ürünler arasında yer aldığını belirtti.

Bulut, yer fıstığının kent için önemine değinerek, şunları kaydetti:

"Kent genelinde 2019'da 132 bin 881 dekar alana yer fıstığı ekimi yapıldı. Rekolte olarak ise 50 bin 373 tonluk bir üretim gerçekleşti. Dönüm başına verim ise 380 kilogram seviyesindeydi. 2020 yılında ekim alanlarının genişlemesiyle 149 bin 157 dekar alanda yüzde 12'lik artışla 56 bin 680 ton ürün elde edildi. Dönüm başına verim ise aynı seviyede kaldı. Geçtiğimiz yıl kabuklu yer fıstığın kilogram fiyatı 6-7 lira seviyesinde satılıyordu. Bu sene ise 1. üründe kilogram fiyatı 10, 2. üründe ise 8,5 lira seviyelerinde satıldı. Yani bu yıl hem dikim alanı hem rekolte hem de fiyatlar bizi mutlu etti."

yer fıstığı

 Yer fıstığı 3 bin 500 ailenin geçimini sağlıyor

Yer fıstığının üretim olarak Türkiye'de ikinci, ürünün işlenmesi bakımından ise birinci sırada yer aldığını hatırlatan Bulut, "Fıstık, özellikle iş sahası olarak Osmaniye için önemli bir gelir kapısı. Fıstığın işlenmesiyle ilgili kent genelinde 350 işletmemiz var ve bu işletmelerden 3 bin 500 aile geçimini sağlıyor. Fıstığı eken ve toplayanları da katarsak yıllık 10 bin kişinin fıstıktan ekmek yediğini söyleyebiliriz. Sadece yurt içi piyasaya değil bazı firmalarımız yurt dışına da fıstık ihraç ederek ülke ekonomisine de katkı sağlıyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: OSMANİYE (AA)

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
05/01/2021
Etiketler
osmaniye, osmaniyehaber, yerfıstığı, tarım
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
Kozan Barajı’ndaki su seviyesi yüzde 42’ye indi
Kurak geçen sonbaharın ardından Kozan Barajı’ndaki doluluk oranı yüzde 42 seviyesine düştü.
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Burdur’da otluk alanda çıkan yangın söndürüldü
SON DAKİKA Burdur’da otluk ve sazlık alanda çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Yedikuyular Kayak Merkezi’nde sıcak hava balonu uçuşu yapıldı
Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kesişim noktasında bulunan Kahramanmaraş’taki Yedikuyular Kayak Merkezi’nde sıcak hava balonu uçuşu gerçekle..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Mersin’de uyuşturucu operasyonunda 3 şüpheli yakalandı
Mersin’in Silifke ilçesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 3 şüpheli gözaltına alındı.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.