Kahramanmaraş’ta Baraj suları çekilince eski köy ortaya çıktı

Kahramanmaraş-Osmaniye sınırında 36 yıl önce kurulan Aslantaş Barajı’nın sularının çekilmesiyle, göl altında kalan Kıyıkçı köyünün evleri, camisi ve mezarlığı tekrar gün yüzüne çıktı.
Paylaş

Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı Kıyıkçı köyünün bazı mahalleleri, bölgeye sulama ve elektrik üretimi amacıyla inşa edilen Arslantaş Baraj Gölü'nün altında kaldı. 

Kahramanmaraş Haberler

Su altında kalan köyün mezarlığı, evleri ve camisi, baraj sularının çekilmesiyle tekrar görüldü.

Baraj altında kalan göl tekrar gün yüzüne çıktı

Köy sakinlerinden Selçuk Kıyıkçı, AA muhabirine, köyün bir kısmının 36 sene önce baraj suları altında kaldığını söyledi.

Kıyıkçı, "Sular çekildiğinde mezarlarımız, evlerimiz ve camimiz ortaya çıkıyor. Canımız sıkılıyor tabii ki, dedelerimiz, atalarımız yatıyor o mezarlarda. Öbür tarafta babamın, dedemin yaşadığı evler de su altındaydı. İleride camimiz var, o da su çekilince ortaya çıktı." dedi.

Osmaniye Haberler

Gün yüzüne çıkan mezarlarda yatanlar için dua okumayı ihmal etmediklerini anlatan Kıyıkçı, "Her gelip gidişimizde burada yatanlara dua ederiz. Geçen sene su yüksekti, mezarlar görünmüyordu. Bu sene sular çok çekildi. Sular nadir olarak bu kadar çekiliyor. Çekildiğinde de atalarımızın mezarlarını görme şansımız oluyor. Tekrar su altında kalana kadar dua ediyoruz." diye konuştu.

Köy sakinlerinden Ali Kıyıkçı da çocukluğunda gidip dua ettiği, oynadığı ve büyüklerinin namaz kıldığı camiyi 36 yıl sonra görmenin kendisini hem hüzünlendirdiğini hem de mutlu ettiğini belirtti.

Barajın yapımından sonra köyün önemli bir kısmının su altında kaldığını dile getiren Kıyıkçı, şunları kaydetti: 

"Buradaki mezarlarımız en az 100 yıllık. Atalarımız, dedelerimiz burada yatıyor. Bu yıl sular çok çekildi. Su altında kalan topraklarımız gün yüzüne çıktı. Çocukluğumuzda dua edip ölenlerimizi gömdüğümüz mezarlığı yıllar sonra yeniden görebildik. Evlerden geriye bir şey kalmamış. Camimizin de bir tek minaresi sağlam. Su yükseldiğinde bunların hepsi tekrar yok olacak."

KAHRAMANMARAŞ OSMANİYE (AA) MUZAFFER ÇAĞLIYANER

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
09/01/2021
Etiketler
kahramanmaras, marashaber, kahramanmarashaber, osmaniye, osmaniyehaber, baraj, koy, sualtindakalangol, kiyikcikoyu, aslantasbaraji
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
İkinci el online oto pazarında 2020’nin en çok satılan markaları belli oldu
İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında 2020 yılının en çok tercih edilen otomotiv markası, Türkiye’de herhangi bir üretim tesisi bulunmayan Volkswagen (VW) oldu
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Kahramanmaraş’ta anaokulu ve ana sınıflarında eğitim uzaktan yapılacak
Kahramanmaraş’ta resmi anaokulları, ana sınıfları ve uygulama sınıflarında eğitim ve öğretimin uzaktan yapılmasına karar verildi.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Hatay’da gerçekleşen uyuşturucu operasyonunda 3 kişi gözaltına alındı
Hatay’da uyuşturucu ticareti yaptığı ileri sürülen abla, kardeş ve enişte gözaltına alındı.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Kovid-19’la mücadelede ihtiyaç sahiplerine, çalışanlara ve işverenlere devletten tam destek
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde, sosyal yardımlarla ihtiyaç sahiplerini, işveren ve ç..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.