Gurbetçi girişimciden Belçika ve Somali’ye e-ihracat

Türk endüstriyel mutfak üreticileri küresel salgına rağmen ihracat yapmaya devam ediyor. Yal-nızca ısıtıcı ve soğutucu ekipmanları ihracatı son 3 yılda %116 arttı. Yerli üreticilerin yeni he-defi Kuzey Amerika oldu. Kısa süre önce kurduğu şirket ile yurtdışı ihracatına başlayan giri-şimci Semih Durdu, “TurkishExporter aracılığı ile Kanada’ya ve Malezya’ya fırın makinaları ih-racatı konusunda girişimlerimiz ve görüşmelerimiz sürüyor. Hedefimiz bütün Dünya’ya Türk mutfak ürünlerini kullandırabilmek” dedi.
Paylaş

Dünyada endüstriyel mutfak sektörü gün geçtikçe yükseli-şine devam ediyor. Ticari anlamda sektörden en büyük pasta payına sahip Almanya olurken ikinci sı-rada İtalya, üçüncü sırada ise Türkiye yer alıyor. Öte yandan ısıtıcı ve soğutucu ekipmanlarından gı-daya pek çok alanda güçlü bir üretim gücüne sahip olan Türkiye, ihracat potansiyelini artırmak için birçok teşvik ve düzenlemeyi devreye almaya devam ediyor. Özellikle ihracat platformlarının Anadolu'daki pek çok şirketi dünyaya açması yerli üreticilerin ihracat potansiyelini artırıyor.

 

Sektör son 3 yılda yüzde 116 büyüdü

TÜİK verilerine göre; ısıtıcı ve soğutucu ekipmanları ihracatı son 3 yılda  yüzde 116 büyüyerek 2019 sonunda 8 milyar 121 milyon 387 bin 964 oldu. Yeni tip koronavirüsünün etkilerine rağmen ihracatın dur-madığı gözlenirken, yerli üretici 2020’nin ilk 5 ayında 3 milyar 692 milyon 803 bin 444 liralık ısıtıcı ve soğutucu ekipmanları ihraç etti. Yerli üreticinin hedefi Orta Doğu ve Afrika pazarının ardından hedef Kuzey Amerika olduğu görülüyor.

 

Belçika ve Somali’ye ihracat

28 yaşındaki gurbetçi girişimci Semih Durdu, Türkiye’de kısa süre önce kurduğu Noksway Kitchen & Cooling Equipment ile endüstriyel mutfak sektöründe Türkiye’nin payını arttırabilmek için çalışmalara başladı. Online ihracat platformu TurkishExporter ile birkaç hafta içinde önce Belçika’ya ardından da Somali’ye soğuk hava depoları ihraç eden Semih Durdu, Kanada ve Malezya pazarları için çalışmala-rını hızlandırdı.

 

“Malezya’ya ve Kanada’ya fırın makinaları ihracatı için çalışmalara başladık”

Amaçlarını “Dünya endüstriyel mutfak sektöründe Türk imzasını en üst sıraya çıkararak küresel pasta payını arttırmak” olarak açıklayan genç girişimci Semih Durdu, “Makina üretimi konusunda Dünya’nın en iyi ülkelerinden biriyiz. Devletimizin de desteğiyle her geçen gün ihracatımızı arttırmak için çalışma-larımızı sürdürüyoruz. Koronavirüs salgını sebebiyle bir çok ülke fabrikalarını kapatırken, biz ülkemizde üretimlerimizi yavaşlatmamıza rağmen durmadık. Salgının da sonuna geldiğimiz şu günlerde güvenliği-mizi arttırarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın zamanda TurkishExporter aracılığı ile Kanada’ya ve Malezya’ya fırın makinaları ihracatı konusunda girişimlerimiz ve görüşmelerimiz sürüyor. Hedefimiz bütün Dünya’ya Türk mutfak ürünlerini kullandırabilmek.” ifadelerini kullandı.

dijital üyelik

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
17/07/2020
Etiketler
ihracat, girişimci, egirişimcilik, eihracat, turkischexporter, kanadadasatış, türkiyeihracat
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
Göz Torbalarından Kurtulma Yöntemi
Göz kapaklarında hem altta, hem de üst bölgede torbalanmaların ve sarkmaların artması sonucu kişiler google üzerinden göz torbalarından kurtulmanın yollarını araştırıyor. Tüm sorularınızı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin cevapladı.
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Antalya’da jandarmanın ’’seyyar trafik eğitim sınıfı’’ projesi başladı
Antalya Valiliği ve İl jandarma Komutanlığı işbirliğinde seyyar trafik sınıfı projesi başlatıldığı bildirildi.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
9. Cumhurbaşkanı Demirel doğum gününde anıldı
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 96. doğum günü dolayısıyla memleketi Isparta’da mezarı başında anıldı.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Adana’da silahlı saldırıda 3 kişi öldü
ADANA HABERLERİ, Adana’nın Ceyhan ilçesinde düzenlenen silahlı saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.