’’Bir sandıkta sen oluştur’’ projesiyle evlilik çağındaki kızların hayallerini gerçekleştiriyorlar

Kahramanmaraş’ta evlilik hazırlığındaki genç kızların mutluluğuna ortak olmak ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ’’Bir sandıkta sen oluştur’’ projesi başlatıldı.
Paylaş

Kahramanmaraş Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi, kırsal bölgeler başta olmak üzere kent genelindeki ihtiyaç sahiplerine destek olmak amacıyla başlattığı kampanya ile evlilik çağına gelmiş 7 gelin adayının gönlüne dokundu.

Proje kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla tespit edilen ailelere ulaşan kooperatif yetkilileri, gönüllüler tarafından bağışlanan malzemeler ile oluşturdukları çeyiz sandıklarını gelinlik çağındaki genç kızlara ulaştırıyor.

Kooperatif Başkanı Yasemin Ayranpınar, AA muhabirine, proje sayesinde genç kızların hayatına dokunabilmenin sevincini yaşadıklarını belirtti.

Yaklaşık 3 yıl önce "Kahramanmaraş kadınına nasıl destek oluruz" diye yola çıktıklarını anlatan Ayranpınar, bu yolda evlilik planı yapan ihtiyaç sahibi genç kızların hayallerini gerçekleştirmelerine katkıda bulunabilme fırsatı bulduklarını söyledi.

Kahramanmaraş Sim Sırma

Projeyle şimdiye kadar 7 genç kızın hayallerine dokunduklarını aktaran Ayranpınar, "Bu projeyi yaparken valilikten destek aldık ve öncelikle kırsal bölgelerdeki genç kızlarımıza göndermeye karar verdik. Merkezdeki insanlarımız her şeye ulaşabiliyor ancak kırsal bölgelerdeki kızlarımız her şeye ulaşamıyor." diye konuştu.

Ayranpınar, "çoktan aza gönderelim" düşüncesinden hareketle durumu iyi olanlardan temin ettikleri malzemeleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını dile getirdi.

Sandıktaki malzemelerin birçoğunun evlerinde üretim yapan annelerin el emeği göz nuru eserleri olduğuna dikkati çeken Ayranpınar, şunları kaydetti:

"Önce kadın dayanışması diyoruz. İşleyenden sandığı kurana, getirenden paketleyene kadar hepimiz kadınız. Kızımız sandığını açtığı zaman ömür boyu yetebilecek bir çeyizi ve bunda birçok kadının emeği olduğunu hissedecek. Sandıkları, kesinlikle veren arkadaşlarımızın isimlerini belirtmeden hediye şeklinde gönderiyoruz. Anne demek her şey demek, anne olarak bir genç kızın hayallerini süslüyorsak mutluluk bizim için o. Sandıklarda, yemek, fincan, bardak, yatak takımları ile masa örtüsü, seccade, sabahlık, yatak örtüsü gibi genel hatlarıyla bir çeyizde neye ihtiyaç duyuluyorsa kızlarımıza hediye ettik. Bu sandıkların hepsine anne eli değdi."

Gelin adaylarından Elif Kabakçı da karşısında içi dolu çeyiz sanığını görünce çok mutlu olduğunu belirterek, "Herkesin eline emeğine sağlık. Gerçekten çok mutlu oldum ve bu kadar hediye beklemiyordum. Çoğu yöresel ve el emeği hediyeler. Evlilik yolunda bize bir destek de bu şekilde gelmiş oldu." diye konuştu.

AA - OGESTİ

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Ogesti SONDAKIKA
Sondakika Haberleri
Yayın tarihi:
22/05/2021
Etiketler
simsirma, kahramanmaras, evlilik, ogesti, kahramanmarashaber
Sondakika, Kahramanmaraş Haber, Adana Haber, Osmaniye Haber, Mersin Haber, Antalya Haber, Hatay Haber, Isparta Haber, Burdur Haber ve Almanca Eğitim Sayfası
SONRAKİ
Mersin’de terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik operasyonda 10 kişi yakalandı
Mersin’de, terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik operasyonda 10 zanlı gözaltına alındı.
Ogesti SONDAKIKA
ogesti
BENZER İÇERİKLER
Mersin’de miras kavgasında 2 kardeş silahla yaralandı
Mersin’in Tarsus ilçesinde miras yüzünden çıkan kavgada 2 kardeş silahla yaralandı.
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Kovid-19 ’helal turizme’ ilgiyi artırdı
Uluslararası Helal Turizm Derneği (IHATO) Genel Sekreteri Emrullah Ahmet Turhan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde helal turizme ilginin arttı..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Türkiye’de Kadın Olmak Konuşuldu
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştiren Beylikdüzü Belediyesi son olarak, ’’Türkiye’de Kadın Olmak’’ konulu pane..
Ogesti SONDAKIKA
haberler
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.