Almanca Artikeller – Almanca Artikel Bulma “Der Die Das”

Almanca artikeller, artikel bulma Almanca ’da artikeller Türkçeye tam çevrilmediği için “ön ek “ olarak adlandırabiliriz. Bilindiği üzere Almanca önden eklemeli bir dildir. Almanca artikeller konusu çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. O yüzden bu konunun dikkatle takip edilmesi gereklidir. Sizlere aşağıda nasıl artikel bulacağınızdan da bahsedeceğiz. Nelerin artikel olduğundan bahsetmeye çalışacağız istisnaları olsa da, çünkü artikelleri bilmeden almanca okuma, yazma gibi eylemleri gerçekleştiremeyiz. Artikelleri kısaca almanca kelimelerin önüne gelen cümle parçası olarak tanımlayabiliriz.
Paylaş

Açıklama kısmını okuyun yes

Almanca da belirli ve belirsizler için ayrı ayrı artikel vardır!

  1. Belirli artikeller “der, die, das”
  2. Belirsiz artikeller ”ein, eine” aşağıda ki tablodan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Belirli Artikeller

Belirsiz Artikeller

Der –Erkek

Ein – erkek ve nötr

Die – Dişi

Eine – dişi

Das – nötr

 

Ein ve Eine belirsizlerinin olumsuzu “Kein ve Keine” Dir.

Belirli veya belirsiz olduğunu nasıl anlarız.

Bir şeyi tanımlarken onu biz veya karşıda ki kişi biliyorsa belirlidir.

Örneğin: Masada ki en son okuduğumuz kitabı getir. (Hangi kitap olduğu bilindiği için belirli olur)

Bir şeyi tanımlamıyorsak rastgele istiyorsak belirsizdir.

Örneğin: masadan bir kitap getir( hangi kitap olduğu fark etmez herhangi bir kitap olduğu için belirsizdir.)

Artikeli der, das olanlar belirsiz olduğunda ein olur. Artikeli Die olan ise eine olur. Tüm çoğulların artikeli Die olur.

İlk olarak almanca belirli artikeller hakkında bilgi verelim.

 

ARTİKELLER

Almanca da bütün cins isimlerin önünde belirli dediğimiz “der, die, das” artikelleri bulunur. Bu sözcüklerin tam olarak bir Türkçe karşılığı yoktur. Fakat bu sözcükler önünde bulundukları ismin bir parçası gibidirler. Yani almanca kelime ezberlerken o kelimenin artikeli ile birlikte ezberlemeniz gerekmektedir.

Almanca’da cinsiyeti erkek olan cins isimlerin artikeli “Der” olmaktadır.

Der artikeli; Erkeksi isimlere verilir. Kısaca kaba,saba,güçlü olan şeyler “Der” artikeli ile kullanılır. gün, ay, mevsim isimleri, yönler, cinsiyeti erkek olan tüm canlılar ve “-en, -ich, -ig, -ast” ile biten isimler erkektir. Sözlükte “r veya m” ile gösterilir.

Almanca’da cinsiyeti dişi olan cins isimlerin artikeli “Die” olmaktadır.

Die artikeli; Kadınsı isimlerin önüne gelir genelde, narin zarif, sinsi şeyler “Die” artikeli ile kullanılır. Dişi canlılar, sayılar, meyve, ağaç, çiçek, ırmak, nehir isimleri ve “-in, -e, -ei, -ung, -heit, -ion, -keit,” harfleri ile bitenler dişi cinstir. Sözlükte “e veya f “ ile gösterilir.

Das artikeli; Ülke veya şehir isimlerinin çoğunluğunda, hem dişi hem erkek canlılar için ortak kullanılan isimlerde, sonu “Chen” ile biten isimlerde, yavru olan canlılarda, fiil veya sıfattan türetme olan tüm isimler “nötr” dür. Sözlükte “s veya n” ile gösterilir.

Almanca artikel

İsimlerin cinsiyeti konusunda şu hususa dikkat edelim. Almanca’da isimlerin cinsiyetlerini belirlemek zordur. Bunun için iki yol vardır, ya sözlükten bakar öğreniriz. Yâda her öğrendiğimiz kelimeyi artikeli ile birlikte öğreniriz. Kelimeye bakarak dişi mi, erkek mi, nötr mü, bunu tahmin etmek baya zordur, Bu ipuçları size yukarıda verilmiştir. Fakat istisnaları mevcuttur. En doğrusu sözlükten bakmaktır.

Der Tisch- masa

Das Auto – araba

Die Katze – kedi

Örnekler;

Der: Mann(adam) Onkel(amca) Fahrer(şoför-erkek) Lehrer (öğretmen – erkek) Der Mann – (adam, erkek, eş,) Der Herr – (bay), Der Father – (baba) Der Tag – ( Gün) , Der Hund- (köpek)

Die: Rose (gül) Blume(çiçek) Lehrerin (öğretmen-kadın) Kartoffeln(patatesler(çoğul) Die Frau (kadın) , Die Dame(bayan) , Die Tante (Teyze) Die krankheit (hastalık) Die Birne (armut)

Das: Essen (yemek) Datum(tarih) Einkaufen(alışveriş) Büchlein(kitapçık), Das Handy (cep telefonu), Das Buch ( kitap), Das Kind (çocuk)

Notİstisnalar olabilir bunun haricinde genelde burada işlediğimiz gibi verilir. Ama kesin sonuç hiçbir zaman yoktur. O yüzden kelimeleri ezberlerken Artikeli, olumsuz hali, çoğul hali ile ezberlemenizde fayda var, fakat en kötü olarak sadece artikeli ile ezberlemeniz gerekmektedir.

Artikeller konumuz devam edecektir. Çok uzun olduğu için sizi tek seferde sıkmak istemedik Konu yüklendiğinde buraya tıklayarak gidebilirsiniz. 

Sosyal medya hesaplarımız;

ogestiturkiye

sifirdanalmancaogreniyorum

ogesti dijital üyelik

Daha iyi bir fikrin mi var?
Sizde yazarlık yapabilirsiniz.

Fatih ALTUNBAŞ
Admin
Yayın tarihi:
22/07/2020
Etiketler
almancadersleri, almancaartikelkonusu, almancaarkitelbulma, artikeller, derdiedas
.
SONRAKİ
Almanca Artikeller 2 - Almanca Dersleri
Almanca Artikellerin Türkçe karşılığı yok Fakat, Türkçe’ye çevirirken “ön ek” olarak çevirebileceğimizi bir önceki konuda söylemiştik. Almanca Kelimeleri ezberlerken artikelleri ile ezberlemeye dikkat edelim diyerek konumuzun detaylarına geçelim.
Fatih ALTUNBAŞ
fatih
BENZER İÇERİKLER
Almanca Artikeller – Almanca Artikel Bulma “Der Die Das”
Almanca artikeller, artikel bulma Almanca ’da artikeller Türkçeye tam çevrilmediği için “ön ek “ olarak adlandırabiliriz. Bilindiği üzere Almanca önde..
Fatih ALTUNBAŞ
eğitim
Almanca Genel Okuma Kuralları
Almanca nasıl okunur? birçok kişi bunu kendisine sormuştur. Bunun için öncelikle almanca genel okuma kurallarını bilmemiz gerekli, Almanca genel okuma..
Fatih ALTUNBAŞ
eğitim
Almanca Artikeller 2 - Almanca Dersleri
Almanca Artikellerin Türkçe karşılığı yok Fakat, Türkçe’ye çevirirken “ön ek” olarak çevirebileceğimizi bir önceki konuda söylemiştik. Almanca Kelime..
Fatih ALTUNBAŞ
eğitim
Daha fazla iletişimde kalalım :)
Bizden haberleri daha hızlı almak için sosyal medyadan takip edebilir
E-posta listemize kayıt olabilrisiniz.